KrediGO

18 yaş altı kredi kartı ve banka kartı alabilir mi?

Günümüzün en fazla kullanılan araçlarından birisi olan banka ve kredi kartları artık herkesin cüzdanında yerini alıyor. Emeklisinden patronuna, işçisinden en zenginine kadar herkes kredi kartları ve banka kartlarını aktif olarak kullanmaya devam ederken birçok gencin de son yıllarda bankalardan gelen kredi kartı tekliflerini anında kabul ettikleri biliniyor.

Yaşanan ekonomik sorunlar ve Türk ekonomisinin son yıllardaki durumu göz önüne alındığında sürekli olarak yükselen döviz kuru, sürekli yükselen kiralar ve borçlar dolayısı ile vatandaşların kurtarıcısı olarak kredi kartları göz önüne geliyor. Ancak kredi kartlarının doğru kullanılmaması veya düzensiz kullanımı sonucunda mevcut borçlar daha fazla artarken, bir yandan da kişi ekonomik buhran yaşayabiliyor.

Bankalar öncelikli olarak kişinin gelirine ve giderlerine bakarak karar verirken, mevcut olarak geliri olmayan herhangi bir kimseye belirli şartlar olmadan direkt olarak kredi kartı vermiyor. Banka kartını ise (bazı suçlu kişiler hariç) herkese rahatlıkla ve herhangi bir ücret ödemeden verirken, bazı bankaların özel kartları sadece o bankanın müşterisi tarafından alınabiliyor.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Kartımın Şifresini Nasıl Değiştirebilirim?

18 Yaş Altı Banka Kartı Alabilir Mi?

18 yaşını doldurmamış kişiler (18 yaşına girdikten 1 gün sonra 18 yaş doldurulur ve 19 yaşından gün alınır, ancak kişi 18 yaşında olmasına rağmen 18 yaşını doldurmuş sayılır) banka kartı alabilirler. Ancak 18 yaşın altındaki kişiler tüm dünyada çocuk sayıldıklarından dolayı çocuk olmalarının da etkisi ile kendilerinin karar verme yetisi olmayacağı etkisi göz önüne alındığında bankalar 18 yaş altı kişilere sadece velisi ile birlikte banka kartı başvurusu yapması durumunda banka kartı verebiliyor.

Tek başına herhangi bir 18 yaş altı çocuk bankadan direkt olarak herhangi bir şekilde banka kartı alamıyor.

18 Yaş Altı Kredi Kartı Alabilir Mi?

18 yaş altı birçok çocuğun merak ettiği diğer sorulardan bir tanesi de kendilerinin kredi kartı alıp alamayacak olduğu yönünde oluyor. Bu yüzden ailesinin mal varlığını dolandırılarak başkalarına teslim eden binlerce çocuk olduğu gibi bankaların da bu konuda net kararı ve yasal olarak yükümlülükleri bulunuyor.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Borcu Ne Kadar Süre Ödenmezse İcralık Olur?

Bundan dolayı 18 yaş altı hiçbir çocuğun velisi izin verse dahi ”çocuk” sınıfında olmaları ve yasal olarak vasi altında olmalarından dolayı hiçbir şart ve koşulda kredi kartı alamayacak oldukları ve kredi kartının sadece 18 yaş ve üzeri yetişkinler tarafından alınabilecek olduğu bilinmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir