KrediGO

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Kaza nedeniyle onarım görmek durumunda kalan otomobillerin 2. el piyasa değerindeki maddi kayba araç değer kaybı adı verilir. Bu süreçte otomobilin kazada hasar görmesi durumunda uygun bir şekilde tamir edilse de değer kaybı oluşmaktadır. Ek olarak hasar gören araç bölgesinin daha önceden onarım görmemiş olması da aynı durumla ifade edilmektedir. Farklı bir örnekle açıklayacak olursak, daha önceki zamanlarda farklı bir kaza nedeniyle boyanmış olan araç parçasının, yeni bir kazan nedeniyle tekrardan boyanması, değer kaybına sebep olmaz. Fakat parçanın değiştirilmesi, araçtaki değer kaybını beraberinde getirir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araçtaki değer kaybının hesaplanabilmesi için bazı faktörler dikkate alınmaktadır. Bunlar;

  • Aracın marka ve modeli
  • Üretim yılı
  • Hasar geçmişi
  • Hasarın niteliği
  • Trafiğe çıkış tarihi
  • Pazardaki değeri
  • Kilometresi şeklindedir.

Hesaplama işlemlerinden sonra tahsil süreçleri başlatılır. Değer kaybı tazminatından, kazada kusuru tespit edilen tarafın araç sahibi sorumlu olmaktadır. Öte yandan araç değer kaybı davalarındaki zaman aşımı süresi de 2 yıl olarak belirlenmiştir. Kaza tarihinden itibaren başlayan bu süre, son 2 sene içinde aracın kaza yapması halinde araç değer kaybının talebiyle sonuçlandırılabilir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

Aracın Değer Kaybındaki Hakları Nelerdir?

Otomobil sahibi, kazadan sonra hasar gören aracı orijinal parçalarla tamir ettise bile kayıtlarda bu araç kusurlu olarak görünecektir. Kusursuz olan sürücünün sahip olduğu bazı haklar vardır. Bunlardan biri zararı karşılamak için sigorta şirketine başvurmaktır. Fakat kazadan zararlı çıkan taraflar, kazadan sonraki 2 yıl içinde sigortadan yararlanmak için sigorta şirketlerine başvuru yapmalıdır. Günümüzdeki bazı firmalar araç değer kaybı konusunda kasko hizmetiyle bu değeri karşılamasa da imzalanacak olan poliçeye göre kayıp güvencesi kararlaştırılmaktadır.

Sigorta firmalarıyla beraber trafik sigortası kapsamında da zarar karşılanabilir. Bu süreçte firmalar bilirkişi raporunu esas alabilir. Bazı firmalar ise ilk önce dava açılmasını talep edebilir. Her iki durumda da değer kaybına maruz kalmamak adına trafik sigortasıyla beraber kasko yaptırmak zorunludur.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

Trafik sigortası ile beraber kasko fiyatları araçların yaş, model ve markasına göre belirlenir. Kasko değer listesini araştırarak kullandığınız aracın kasko değerini rahatlıkla öğrenebilir ve maddi hasarlara karşı önceden tedbirinizi alabilirsiniz.

Her geçen gün artan trafik kazalarına karşı öncelikle sürücülerin dikkatli olması gerekir. Buna ek olarak her sürücü araç satın alırken kasko ve trafik sigortasını yaptırmalıdır. Çünkü ilerleyen zamanlarda oluşabilecek mağduriyetleri engellemek ve değer kayıplarındaki hakları kullanabilmek için tüm bu süreçlere uyum sağlanması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir