Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Banka hesabı, öncelikle bankanın şubesine gidilerek açılmaktadır ancak günümüzde banka hesabı açma işlemi, internet üzerinden de yapılabilmektedir. Bunun için hesap açılmak istenen bankanın mobil şubesi üzerinden TC Kimlik Numarası ile başvurmak yeterlidir. Şubeye gidilerek hesap açılacaksa bunun için TC kimlik numarasının olduğu nüfus cüzdanı yeterlidir. Banka şubesinden hesap açılacaksa bunun için numara alınırken gişe işlemlerinden değil hesap açma ve kapama işlemleri seçeneğinden sıra alınmalıdır. Hesap açarken nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport, ikamet ve iş yeri adresi, sabit telefon ya da cep telefon numarası, meslek bilgisinin verilmesi yeterlidir. Bu bilgilerin sunulmasının ardından “Bireysel Müşteri Sözleşmesi” imzalanmalıdır. İmzalamadan önce sözleşmede yer alan maddelerin okunabilmekte ya da müşteri temsilcisinden özetlenmesi istenebilmektedir.

Banka Hesabı Açarken Neler İstenir?

Belirli şatların yerine getirilmesinin ardından banka hesabı açılmaktadır. İşlemin adından açılan hesaba ait bir cüzdan verilmektedir. Sonrasında ise ev ya da iş yeri adresine banka hesabına bağlı olan debit art gönderilmektedir. Bu kart ile ATM’lerden para çekilebilmekte, tüm alışverişler nakit para taşımaya gerek kalmadan yapılabilmektedir. Banka hesabının internet bankacılığı ya da mobil şubeden kullanılması durumunda banka hesabı açma işleminin tamamlanmasının ardından müşteri temsilcisine bilgi verilmesi yeterli olmaktadır. Hesap açılışı sırasında verilen güncek bilgilerin verilmesi önemlidir. Örneğin cep telefon numarasının güncel olmaması durumunda hesap hareketleri ve bankanın güvenlik bildirimlerinden haberdar olmak mümkün değildir. Adres bilgilerinin de güncel olması, banka kartının teslim alınabilmesi için önemlidir. Ayrıca kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı kullanılacaksa, güncel iş bilgilerinin de verilmesi zorunludur.

Banka Hesabı Açmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Banka hesabı açılırken bazı bankalar hesapta çok küçük bir paranın olmasını şart koşmaktadır ancak bu bankaların sayısı azdır. Bu nedenle hesap açılışı yapılırken bankaya bu ayrıntının sorulmasında yarar vardır. Vadesiz mevduat hesaplarında hesap işletim ücreti alınmaktadır. Bu ücret üç veya altı ayda bir alınmaktadır. Bu ücret net değildir ve bankaya göre değişmektedir. Ancak bazı bankaların bu ücretle ilgili herhangi bir talebi olmamaktadır. Özellikle Enpara herhangi bir ücret almadığı gibi EFT ve havale ücreti de almamaktadır. Bunu bazı başka bankalar da takip etmiştir. O halde banka hesabı açma işlemi yapılırken ATM’ler de önemli bir ayrıntıdır. İş yerinin ya da evin yolunun üstünde bir ATM cihazının olup olmadığına, bankanın ATM sayısına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde ATM’den yara çekmek için uzun bir mesafenin kat edileceği unutulmamalıdır.