Banka Hesabınızın Güvenliğini Sağlayacak 5 Temel Öneri

Günümüz siber saldırılarının yaşandığı teknoloji dünyasında bankalar kendilerini korumak amacıyla günden güne daha fazla önlemler almalarına rağmen her zaman korunmak başarılı olmayabiliyor. Siber saldırılar, müşterilerin yaptıkları ufak ancak kritik hatalar dolayısı ile milyonlarca dolarlık banka hesapları hackerlar tarafından hatta son dönemde normal sıradan insanlar tarafından dahi sıfırlanabiliyor.

Bankacılık işlemlerini her gün daha fazla aktif kullandığımız günümüz dünyasında bankalardan uzak durmak mümkün olmadığı gibi alabileceğiniz birkaç ufak önlem ile birlikte hem kendinizi, hem servetinizi korumuş olabileceksiniz.

”Benim bankamda param yok, bana bir şey olmaz!” demeyin. Banka hesabınızda paranız olmaması durumunda dahi hackerlar bir takım online işlemler şifresini öğrenmesi veya normal kart şifrenizi öğrenmesinin ardından sizin adınıza binlerce liralık kredileri saniyeler içerisinde çekebilecek kadar büyük bir gücü ellerinde barındırabiliyorlar. İşte tam da bu durumların önlenmesini sağlamak amacıyla bankalar birçok müşterisine kredi kartları ve banka kartları hakkında sıklıkla uyarılar yayınlıyor ve şifrelerini asla başka 3. parti kişiler ve taraflar ile paylaşmaması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Online İşlemler Şifrenizi ve Kart Şifrenizi Farklı Oluşturun

Online işlemlere giriş yaparken kullandığınız şifreniz ile banka ve kredi kartı şifrelerinizin her birinin ayrı ayrı oluşturulması güvenlik açısından en fazla önem taşıyan unsur. Bununla birlikte sürekli olarak şifrenizi unutan birisiyseniz şifrelerinizi birbirine yakın yapmanız dahi şifrelerin aynı olmasından daha güvenilirdir.

Kredi Kartı ve Banka Kartınızı Aynı Anda Üzerinizde Taşımayın

Aynı anda 1’den fazla kartı cüzdanınızda veya üzerinizde taşımak dalgın zamanlarınızda daha zorlu konsantrasyon sağlar. Bundan dolayı tek bir kartı yanınızda taşımanız güvenliğiniz açısından oldukça fazla önem taşıyan unsurlar arasındadır.

Kartınızı Başkasına Vermeyin, Şifrenizi Yazılı Veya Sesli Kayıt Etmeyin

Kartınızı hiçbir zaman başkasına ne kadar güvendiğiniz kişi dahi olsa teslim etmekten kaçının. Bununla birlikte şifrenizi yazılı veya sesli kayıt araçlarını kullanarak asla ama asla kayıt etmeyin. Kartınızın arka yüzünde olan rakamları şifreniz olarak kullanmayın.

Kartlarınızı Aralıklarla Yenilettirin

Her zaman aynı kartı uzun yıllar boyunca kullanma şansınız olmasına rağmen 1 yılda bir defa veya 2 yılda bir defa bankanıza giderek veya müşteri hizmetleri arayarak mutlaka kartınızın yenisini talep edin.

İnternet Alışverişlerinde Her Siteye Güvenmeyin

İnternet alışverişleri yaparken sanal kart kullanmaya özen göstererek kart numaranızın çalınmasını engelleyebilirsiniz. Bununla birlikte kredi kartınızı ve banka kartınızla alışveriş yaparken her siteye güvenmeyin.