İller Bankası

İller Bankası, geçmişten beri şehir ve kasabaların gelişmesi için çalışmalar yapmaktadır ve herkese destek vermektedir. İmar bankası 11 Haziran 1933 tarihinde belediyelerin imar faaliyetlerini finanse etmesi için kurulmuştur. Sadece finansal destek değil, köy ve belediyelerin isteği doğrultusunda alt ve üst yapıların yapılmasında da İller Bankası hizmet vermektedir. Bankanın temel amacı gelişime ve büyümeye katkı sağlamaktır. İller Bankası da bir bankanın vermiş olduğu hizmetleri vermektedir. İller Bankası tarafından; yerel yönetimlerin gelişmesi, ulaşım ve imar faaliyetlerinin artırılması, yeni projelere imza atılması için finansal destek sağlanması amacı ile kuruluş gününden itibaren faaliyet gösterilmektedir. Bu banka bir hak kurumu gibi Türkiye Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı içerisinde yerel yönetimlere destekler sağlamaktadır.

İller Bankası İhtiyaç Kredileri

İller Bankası’nın sunmuş olduğu ihtiyaç kredileri ile birtakım yapım işlerinde ve ekipman teminatlarında maddi destek sağlamaktadır. İller Bankası, ortak idarelere çeşitli ihtiyaç kredileri ile yardımcı olur ve birçok ihtiyacın karşılanmasını sağlar. Belediyelerin ihtiyaçlarının karşılanması ve özellikle kasaba gibi yerlerin gelişimlerine katkıda bulunulması amacı ile İller Bankası tarafından pek çok amaç ve ihtiyacı gidermek için krediler verilmektedir.

İller Bankası Taşıt Kredileri

Araç alımları için İller Bankası tarafından farklı miktarlarda taşıt kredileri verilmektedir. Bu banka, yerel yönetimlerin gelişimi ve yenilenmesi için çeşitli finansman destekleri sağlar. Ulaşım ihtiyaçları kapsamında da İller Bankası tarafından yerel yönetimlere maddi destekler verilir. Verilen bu krediler ile ulaşım ihtiyacı için gerekli olan araçların temin edilmesi sağlanır. İller Bankası’nın taşıt kredileri kapsamında yerel yönetimlere sağladığı krediler, yönetimlerin hem gelişmesini hem de ilerlemesini sağlar.

Bankası Konut Kredileri

İller Bankası tarafından herkesin konut sahibi olması için destekler verilmektedir. Gayrimenkul çalışmaları ile insanların konut sahibi olması sağlanmaktadır. İller Bankası’nın gayrimenkuller konusundaki temel amacı insanların daha kolay bir şekilde ev sahibi olmasıdır. Yerel yönetimler, İller Bankasından alınan krediler ile gayrimenkul yapımı ve kullandırılması konusunda oldukça fazla gelişebilmektedir. İller Bankası tarafından verilen konut kredileri kapsamında belediyelerin ve yerel yönetimlerin gayrimenkul bakımından daha iyi yerlere gelmesi sağlanır. İller Bankası gayrimenkul projelerine verdiği destek ile konut kredileri olarak da sayılabilen kredileri kullanıma sunmaktadır. Şehirleşme ve gelişme kapsamında gayrimenkul projeleri için İller Bankası’nın kredileri kullanılabilmektedir.

İller Bankası Kredi Kartı Özellikleri

İller bankası tarafından verilen bir kredi kartı bulunmamaktadır. Bu banka, temel olarak yerel yönetimlerin gelişimi ve şehircilik konusunda ilerlemesi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bu yüzden İller Bankası’nın kendi kredi kartı bulunmamaktadır. Sadece bu bankadan çeşitli projeleri gerçekleştirmek ve bu projeler için gerekli olan ekipman, araç ve benzeri şeyleri temin etmek için kredi alınmaktadır. İller Bankası’nın kullanıma sunulmuş ve diğer bankalarda bulunan kartların işlevlerini yerine getiren bir kredi kartı bulunmamaktadır.

 

 

İller Bankası Diğer Hizmetleri

İller Bankası’nın temel amacı yerel yönetimlere destek vermek, kurum ve kuruluşların projeleri için uygun görüldüğü takdirde finansal destek sağlamaktır. İller Bankası tarafından finansman hizmetleri, danışmanlık hizmetleri, denetim hizmetleri,  uygulama ve teknik yardım hizmetleri gibi konularda destek verilmektedir. İller Bankası’nın hizmetleri kapsamında tesisler kurulabilir, gayrimenkul ve ulaşım projeleri desteklenebilir, kentsel dönüşüm hizmetleri verilir, kanalizasyon ve atık su çalışmaları finanse edilir ve bu gibi pek çok hizmet verilmektedir. İller Bankası hizmetleri ile oldukça fazla alanda gelişim ve dönüşüm sağlanmaktadır. Bankacılık hizmetleri ile birçok işlem yapılabilmektedir. İller Bankası’nın yaptığı bütün işlemler, amaçlar doğrultusunda verilen kredi ve destekler ile gerçekleşir.