Bitcoin, Altın ve Dolar Hangisi Daha Çok Kazandırır?

Altın, dolar ve Bitcoin. Son zamanlarda en fazla tartışılan para birimleri arasında yerini alırken, bir yandan da hangisinin daha çok kazandırabilecek olduğu yönünde tartışmalar mevcut. Başta dolar ve Bitcoin olmak üzere altın ile ilgili Türk ekonomistlerin en fazla önerdikleri yatırım araçlarının başında geliyor. Ancak dolar ve Bitcoin arasında yaşanan kazanç tablosuna bakıldığında doların Bitcoin karşısında oldukça fazla sönük kaldığı, dolar fiyatlarının bazı günler 1 kuruş kazandırırken, Bitcoin piyasasında ise tamı tamına 2-3 lira fark ile kazanç sağlayabildiği biliniyor.

Bugün dünyada en fazla kazandıran para birimine bakıldığında altın olurken, bir yandan da 2019 yılı için artık en fazla kazandıran yatırım aracının Bitcoin olduğu gerçeği karşımıza geçiyor. Altın fiyatlarının sürekli olarak bir düşüp, bir süre dengede kalması yatırımcının ilgisini çekmezken, Bitcoin fiyatlarının ise saniyelerle binlerce lira kazanç sağlayabildiği biliniyor.

Bundan dolayı bugün dolar ve altın arasında gidip gelen yatırımcı tam olarak karar veremiyor. Dolar alacak olan yatırımcı doların zaten yüksek olduğunu, daha fazla yükselmesinin de kendisine en fazla 1 dolarda 0.70 kuruş (2019 sonu tahmini) kazandırabilecek olduğunu, bunun da en üst ihtimal olduğunu düşünüyor.

Bitcoin Riskli, Ancak Diğerleri Daha Riskli

Bitcoin şuan için en fazla kazandıracak olan yatırım aracı olduğu gibi, bunun hemen ardından altın geliyor. Hemen ardından ise yeni yapılacak yatırım olması durumunda dolar gelirken, doların güncel kur üzerinde etkisinin altın fiyatlarını da dengelenmesini sağladığı belirtiliyor.

Bitcoin riskli olmasına rağmen size en fazla kazandırabilecek yatırım aracıdır. Bugün altını saklamak ve satışta yaşanacak olan anlık kayıpların etkisi, doların yine aynı şekilde banka hesabı dışında saklanması durumunda ciddi riskler barındırması ve el konulabilme riski dolayısı ile riskleri yine beraberinde getirdiği biliniyor. Ancak Bitcoin özellikle dünyada kara para işlerinde son dönemde çok fazla kullanıldığı için uzun yıllar boyunca aktif olarak kazandırmaya devam edecek yatırım araçlarından birisi olarak durumunu koruyacak olduğu, el konulma durumu gibi kötü durumların ve risklerin olmamasından dolayı diğer yatırım birimlerine oranla daha az risk barındırdığı biliniyor.