Bitcoin Güvenilir Mi?

Bitcoin son dönemde en fazla tartışılan yatırım araçlarından birisi olmayı sürdürmesine rağmen son dönemde kayıplar yaşatmayı da sürdürüyor. Özellikle kısa ve uzun vadeli yatırım yapacak olan vatandaşlar kendilerine kazandırıp kazandıramayacağından daha çok kaybettirip kaybettirmeyecek olduğu ile ilgili olarak sorular sormayı sürdürüyor. Yatırımcılar kendilerinin en fazla kazanacak olduğu yatırım aracı olarak Bitcoin’in gösterilmesi üzerine Google’da araştırmalar yaparken Merkez Bankası ve diğer birçok siyasi isimden uyarılar geliyor. Ekonomistler ve dev şirketlerin CEO’ları son dönemde Bitcoin açıklamalarını ardı ardına yapmayı sürdürüyor.

Basında yayınlanan haberlerde yatırım aracı olarak Bitcoin’e bazıları güvenilmesi gerektiğini ve her zaman kazandırabilecek yatırım olduğunu ifade ederken, bazıları ise Bitcoin yatırımlarının bir balon olduğunu ve bir anda yaşanacak olan çöküş ile birlikte yatırımcısını borca dahi sokabilecek olduğu iddiasını paylaşıyor.

ABD Merkez Bankası, Bitcoin’e benzer dijital para birimi çıkarmak için çalışmalara başlayacaklarını duyururken, bir gün artış gösteren, bir gün ise azalan Bitcoin piyasasının dünyada 2019 yılında en fazla para kazandıran ve ortalama 3 kat kazandıran tek yatırım aracı olduğu bilinmekte.

Bitcoin’e Yatırım Yapılır Mı?

Bitcoin’e yatırım yapmak güvenli veya güvensiz demek doğru olmaz. Ancak bugüne kadar en fazla kazandıran yatırım araçlarından olması ve milyarlarca dolarlık yatırımların yapılmasından dolayı Bitcoin’e yatırımın sizin kendi kararınız olduğu, 2-3 kat kazanma şansınızın diğer tüm yatırımlara oranla daha kısa sürede ve daha garanti olduğunu istatistikler söylüyor.

Bitcoin’den Ne Kadar Kazanırım?

Bitcoin, yatırım yapacak olanlara güzel bir fırsat olmasına rağmen hiçbir kimse size ne kadar kazanacak olduğunuzu garanti edemez. Yatırım yaptıktan 1 saat sonra yatıracağınız paranın 3 katını alabilecek olduğunuz gibi, yatırdığınız parayı eksik olarak alma durumu da göz önüne alınması gerekiyor.

Bitcoin Alacağım, Nasıl ve Nereden Almalıyım?

Türkiye’de aktif olarak BTCTURK ve Paribu gibi Bitcoin satışı yapan kurumsal siteler üzerinden Bitcoin alabilir ve satış işlemlerinizi yapabilirsiniz. Diğer bazı sitelerden Bitcoin almak güvenilir olmayabileceği gibi yabancı sitelerin de bu konuda oldukça güvenilir olanlarını bulmak mümkün.

Ancak alacak olduğunuz Bitcoin’i daha sonrasında Bitcoin borsasına aktarmak için yurtdışı borsalarını tercih etmek zorunda kalacağınızı unutmayın.