Borçlar Nasıl Ödenir?

Borçlar nasıl ödenir internette insanların en çok cevap aradığı soruların başın geliyor çünkü ekonomik olarak sağlam adımlar atmayan bireyler zamanla borç içine yüzmeye başlıyorlar. Borçlar nasıl ödenir isimli yazımızda sizlere ödeyemeyeceğiniz kadar çok olduğunu düşündüğünüz borçlarınızı nasıl ödeyeceğinizi anlatacağız.

Borç Ödeme Planı

İlk olarak borç ödeme planı yapmalısınız. Gelirinizi ve giderlerinizi bir kağıda not edip gereksiz bütün masraflardan kaçınmalısınız. Diyelim ki 2000 tl maaşla çalışıyorsunuz ve 50 bin tl borcunuz var. O halde yapmanız gereken liste şöyle olmalıdır.

Gelir = 2000 TL

Gider kira = 500 tl

Gider Faturalar= 200 tl

Gider Mutfak = 300 tl

Geliriniz ile giderinizi bu şekilde yazdıktan sonra geriye 1000 tl gibi bir rakam kalmaktadır. Eğer borcunuz tek bir yere ise bu kolay ancak birden fazla yere borcunuz var ise, borçlarınızı önem sırasına göre not etmelisiniz. Sürekli faiz işleyen borçlarınızı öne alın ve önce onları ödemeye başlayın. Okurken kolay gibi görünebilir ancak hiç de kolay olmayacaktır. Çünkü yeri geldiğinde cebinizdeki 1 tl’yi bile ekstradan harcayamaz hale geleceksiniz. Ne zamana kadar borçlarınız bitene kadar. Borçlarınıza her ay 1000 tl ödeme yaparsanız 50 ayın sonunda borcunuz bitecek demektir.

Banka kredisi kullanmadan ödemeye çalışın çünkü banka kredisi kullandığınızda 50 bin tl’lik borcunuz 60 bin, 70 bin olacaktır.

Borç Öderken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Borç nasıl ödenir yazımızın başında bahsettiklerimizi yaptınız ve borç ödemeye başladınız. Bu noktada dikkat etmeniz gerekenler şunlardır.

Sürekli borç ödediğiniz için yokluk hissine kapılmanız normaldir ancak 50 ayın sonunda borcunuz bitecek ve her ay 1000 tl kazancınız olacak. Bu 1000 tl’yi rahat yaşamak içinde kullanabilirsiniz, birikim yapmak için de…

Bu yazıda verilen rakamlar semboliktir. Borcunuzun miktarını ve ne kadar geliriniz olduğunu siz biliyorsunuz. Buna göre bir ödeme planı oluşturup, borcunuzu bir an evvel ödemeye başlayın. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı borçlar yerinde durmuyor, sürekli faiz işleyerek artıyor.

Borçlardan siz değil, borçlar sizden korksun. Emin olun ki, başlamak bitirmenin yarısıdır. Bir kere borçları ödemek için azmederseniz ve borç ödeye başlayıp istikrarlı bir şekilde devam ederseniz. Mevcut borcunuzun üzerine yeni borçlar eklemeden ilerlerseniz. Kısa zaman sonunda borçlarınızın azaldığını göreceksiniz.