KrediGO

En Yüksek Kredi Puanı Kaçtır?

Bilindiği üzere kredi puanı bir tüketicinin bankalardan hizmet alabilmesi için en önemli kriter olarak bilinir. Bu yüzden en yüksek kredi puanı kaçtır sorusuyla ilgili doğru bilgilere sahip olmak önemlidir. Bankalar, düşük kredi notuna sahip olan tüketicilere çoğu zaman hizmet sunmaz. Ayrıca riskli gruplarda yer alan tüketicilere ise bazı şartların yerine getirilmesi talep edilir. Bu yüzden kredi notuyla ilgili gerekli olan tüm bilgilere sahip olduktan sonra bankalardan hizmet almak için başvuru yapmanız gerekiyor. Çünkü sürekli olarak yapacağınız kredi veya hizmet başvurularında kredi notunuz olumsuz olarak etkilenmektedir.

En Yüksek Kredi Notu Kaçtır?

En yüksek kredi notu 1900 olarak kabul edilmiştir. Daha çok 1500 ile 1900 arasındaki bir puana sahip olan tüketiciler bankalardan rahatlıkla hizmet alabilmektedir. Bu süreçte dikkatli olunması gereken durum, kredi puanını yüksek seviyelerde tutmaktır. Çünkü birçok nedene bağlı olarak düşen kredi puanının eski seviyesine gelme süreci oldukça uzun olabilir. O halde en yüksek kredi puanı kaçtır sorusuna yanıt olarak ‘1900’ cevabı verilebilir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Bankadan İpotek Fek Yazısını Nasıl Alınır?

Kredi Notu Neden Sıfıra Düşer?

Kredi puanı ‘0’ olan çok sayıda tüketici vardır. Bu durumun en önemli sebebi tüketicilerin bankalardan hiçbir şekilde hizmet almamış olmasıdır. Yani bankalarda hesap kartı bile bulunmayan bireylerin kredi puanları sabit kalır. Eğer kredi notunu yükseltmek istiyorsanız o halde küçük bakiyeli bir kredi kartı çıkarabilir ve vade borcunu gününden önce ödeyebilirsiniz. Bu durumda kredi notu hızlıca yükselişe geçer ve artık ‘0’ olarak kabul edilmez.

Kredi notunun sıfır olmasındaki bir diğer durum, kara liste olayıdır. Kara listeye alınan tüketicilerin kredi puanı sıfırlanır ve oldukça zorlu bir süreç sonunda uygun sıralamaya girebilir. Bankalar tarafından riskli grupta yer alıyorsanız yapmanız gereken ilk şey kredi veya kart borcunuzun tamamını kapatmak olmalıdır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur?

Bu gibi durumlar nedeniyle çoğu zaman tüketiciler nakit ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Eğer kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız, herhangi bir kurumda veya bankada ödenmemiş borcunuz olmamalıdır. Buna ek olarak gecikmiş borçlarınız da kredi notunuzu etkiler. Son olarak doğalgaz, elektrik veya su faturaları ile çeşitli cihaz faturaları da kredi puanını olumsuz yönde etkilemektedir.

İlginizi Çekebilir