KrediGO

Engelli Araç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Engelli araçlar için hesaplama yapılırken ÖTV indiriminden yararlanılmaktadır. Bu kapsamda engelli araç hesaplama konusunda yapılan değişiklikler hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda farklı paylaşımları da sizlere sunacağız. Ayrıca bu araçları alabilmek için yüzdelik engelli raporunun kaç olması gerektiğini de yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Engelli ÖTV Hesaplama

2019 yılı için engelli ÖTV indiriminde taban fiyat güncellenmiştir. Yeni uygulamaya göre vergilerin tamamı dahil olmak üzere araç fiyatının 247 bin TL’yi aşmaması gerekmektedir. Aslında normal olarak bir aracın brüt fiyatının hesaplanmasında ham fiyat ile beraber KDV, ÖTV’nin toplamı alınmaktadır. Yani bu toplam artık 247 bin TL’yi aşamayacak şekilde uygulanmaya başlanmıştır. 2018 yılında bu rakam 200 bin TL ile sınırlandırılmıştır.

2018 yılından önceki süreçte engelli araç hesaplama işlemlerinde araçların motor silindir hacmi göz önünde tutulmuştur. 1600 cc ve daha alt klasmanda olan araçlar satın alınabilmiştir. Ancak yürürlükteki mevzuata göre araçlar artık talep edilen motor silindir hacmine göre satın alınabilir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Konut Kredileri Oranının Bireysel Krediler İçindeki Payı Yüzde 7 Artış Gösterdi

ÖTV yani özel tüketim vergisi herhangi bir ürünün ham fiyatına uygulanmasının ardından ÖTV oranıyla ham fiyatın toplanmasıyla bulunmaktadır. Bu toplamdan sonra fiyatın KDV’Si hesaplanmaktadır. Bu sayede ürünler için alınan ÖTV’ye yeniden ÖTV uygulanmaktadır.

Bu konuda bir örnek verildiği zaman ham fiyatı 100 bin TL olan bir otomobil için %50’lik ÖTV uygulanırsa söz konusu otomobilin yeni fiyatı bu iki rakamın toplamı olan 150 bin TL olacaktır. Fiyatın ortaya çıkmasıyla beraber %18 KDV alınacaktır. Bu durumda KDV miktarı 27 bin TL olacak ve toplam vergi tutarıyla beraber son rakam 177 bin TL olacaktır.

Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir?

Günümüzde engelli araç alımı şartları bulunmaktadır. Bu şartlara bağlı olarak engelliler de araç sahibi olabilmektedir. Öncelikle %40 ve üzerindeki engellilik halinde ÖTV indiriminden faydalanılır ve araç sahibi olunabilir. Elbette söz konusu raporun da alınmış olması gerekir. Engelliler ayrıca H sınıfı ehliyete sahip olmalıdır. Bunun dışında özel donanımlı bir engelli aracıyla sınava girecek olan bireyler, başarılı olmaları halinde bu ehliyete sahip olabilmektedir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Uygun Fiyata Ev Nasıl Alınır?

%90’ın altında engelli olan bireyler ise araçta kendi engeline uygun olarak özel aksam yaptırabilir ve bu sayede ÖTV ödemesi yapmadan araç satın alabilmektedir. H sınıfı bireylerin trafiğe çıkmak için de bir engelinin olmadığını gösteren %40 engelli raporunun olması şarttır.

O halde engelli araç hesaplama işlemlerinden yararlanarak ÖTV indiriminin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Son olarak H sınıfı ehliyetine sahip olanların trafikte ticari araç kullanamayacağı unutulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir