KrediGO

Engelli Bakım Maaşı 2019 Yılında Ne Kadar?

Evinizde bakıma muhtaç engelli veya hasta kişiler var ise engelli bakım maaşı alma hakkını kazanırsınız. Devlet tarafından size ödenen bu para belirli kriterler sonucunda belirlendiği için incelemelere tabii tutulursunuz. Sağlık kuruluna başvuru yaptığınız takdirde incelemek üzere bir heyet evinize gönderilir. Evinizde görülen engelli ve bakıma muhtaç kişinin raporları incelenip onay verildiği takdirde bakım maaşını almaya hak kazanırsınız. Ayrıca engelli bakım maaşı 2019 yılında ne kadar konusunda bilgi sahibi olmak için genel bir araştırma yapmak yerine yazımızın devamını takip edebilirsiniz.

Engelli Bakım Maaşı 2019

Öncelikle alacağınız tutar engellinin hastalık derecesine bağlı olarak değişmektedir. Engelli yüzdesi ise hastane onaylı belgelerin üzerinde yazan oran baz alınarak sizlere maaş ödenecektir. 2018 yılı için %40-69 oranında engelli kişilerin bakımını yapan kişilere 1197 TL ücret ödenmekteydi. %70 ve üzeri engellilere bakanlara ödenen ücret ise 1796 TL olarak belirlenmişti. Ayrıca bu rakamlar 2019 yılında artan enflasyon, diğer maaşlara gelen zamlar ile birlikte ne kadar güncellenmiştir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  HGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde sıkça araştırılan engelli bakım maaşı 2019 yılında ne kadar sorusuna net cevap verebilmemiz mümkündür. %40 ile %69 oranında engelli kişilere bakanlara ödenecek minimum tutar 1305 TL olarak belirlenmiştir. Böylece evinizde aileden biri olsa dahi engelli oldukları için bakıcılığını yaptığınızda yukarıdaki tutar sağlık bakanlığı tarafından size ödenecektir. Bunun için ailede kişi başı gelir olayına da dikkat etmek gerekir.

Evde bakım maaşı alabilmek için hanede kişi başına düşen gelir miktarının, asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekmektedir. 2020 TL olarak belirlenen 2019 asgari ücretinin üçte ikisinden az kişi başına gelir düşen haneden engelli bakım maaşı resmî bir şekilde alınabilecektir. Sağlık bakanlığına başvuruda bulunarak işlemlerinizi hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz. Zamlı maaşlar şubat ayından itibaren verilecektir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Garanti'den Ayda 770 TL Taksitle 25 Bin TL Bayram Kredisi

İlginizi Çekebilir