KrediGO

Faiz Öncesi Para Çekersem Ne Olur?

Türkiye’de bugün sokakta gezerken yanımızdan geçerken genel tabir ile ”suratına bile bakmam” diyebileceğiniz birçok insanın banka hesaplarında milyonlarca liralık varlıkları olabilir. Bugüne bugün Türkiye zengin bir ülke olmamasına rağmen paranın tek taraflı olarak dolaştığı ve günden güne zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olmaya devam ettiği ülkeler arasında hızla ilerlerken zengin vatandaşların parayı piyasaya sokmaması yani bir nevi harcamaması, fakir vatandaşların ise harcamalarını oldukça fazla arttırmaları ve hatta borca girerek lüks yaşantıları günümüz dünyasının artık vazgeçilmez ancak bir yerde sonu olan durumunu gösteriyor.

Enflasyon rakamları her geçen gün daha yüksek çıkarken, bir yandan da tüm dünyada Türk Lirasının değeri diğer gelişmiş ve gelişmeye devam eden ülkelerin para birimleri karşısında düşüyor. Para biriminin değerinin düşmesi ile birlikte vatandaşların diğer para birimlerine yatırım yaptıkları bilinirken, bu sayede zengin vatandaşların daha fazla kar ettikleri, Türkiye’nin ise daha fazla zararlı çıktığı biliniyor. Hükümet aldığı son karar ile birlikte döviz ile borçlanma bazı işyeri sahipleri için yasaklanırken, hala daha çeşitli yollar ile bu engeller aşılabiliyor.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Puanım Kendiliğinden Düştü Neden?

Türkiye Parasını Faize Yatırıyor

Birçok vatandaş Türkiye’de parasını faize yatırıyor. Faiz alarak geçimini fazlası ile rahat sağlayan milyonlarca vatandaş bulunan Türkiye’de faiz gelirlerinin bir kısmını harcayıp diğer kısmını yine aynı şekilde faize atan milyonlarca vatandaşın olduğu biliniyor. Ancak tüm bu faiz gelirlerine rağmen Türk Lirasının değer kaybından dolayı faiz sürekli olarak eriyor. İstihdama yapılmayan yatırımlar faiz ile gelecek sanan zengin vatandaşlar, yanlış yatırımlar ve beklentiler sonucunda kriz dönemlerinde de oldukça fazla hüsrana uğruyorlar.

Faiz Öncesi Paramı Çekmek İstiyorum, Ne Olur?

Faiz gelirinizin 32 günlük periyotlarda olduğunu göz önüne alalım, bu durumda siz 22 gün önceden paranızı çekmek isterseniz kazandığınız faiz geliri hesabınıza yatırılır. Ancak zaman zaman faizin bozulmasından dolayı bazı bankalar faiz gelirini size hiç vermeyerek o arada geçen sürenin kendi karına sayılmasını sağlayabilir. Örneğin sizin verecek olduğunuz 32 günlük garanti süresinden 1 gün önce dahi faizi bozmaya kalkarsanız herhangi bir faiz kazancı elde edemeyebilirsiniz. Ancak kendi anapara hesabınızdan herhangi bir kesinti yapılamayacağı gibi anapara hesabınızdan faiz iptali ücreti de hiçbir koşul ve şartlar altında alınamaz. Alınması durumunda yargı kurumları bu konuda açık olduğu gibi müşterilerin kendi yasal haklarını aramaları büyük önem taşımaktadır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  ABD’de Konut Kredisi Faiz Oranları Yükselmeye Başladı

İlginizi Çekebilir