KrediGO

FED’den faiz artırma sinyali

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen, mart ayı içinde faiz artırımına gidilebileceğinin sinyallerini verdi. Kur, Fed Başkanı Yellen’ın açıklamalarının ardından 3.72 TL’deki durumunu bir süre sürdürdükten sonra saat 22.00 itibariyle 3.7149 TL seviyesine geriledi.

FED Başkanı Janet Yellen, koşulların değişmesi olasılığına karşı durumu düzeltmek için yeterli kıpırdama alanı bırakırken, önümüzdeki ekonomik gelişmelerin 14-15 Mart Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının önemli bir parçası olacağını söyledi.

Yellen, Chicago’da yaptığı açıklamada, ‘Ekonomik veriler beklendiği gibi gelmeyi sürdürürse, şu anda federal fon oranını kademeli olarak artırmanın uygun olacağını düşünüyoruz. İstihdamın ve enflasyonun beklentilerimiz doğrultusunda gelişmeye devam edip etmediğini değerlendirecek ve bu durumda federal fon oranının daha fazla ayarlanması uygun olacaktır’ dedi.

ENFLASYON BEKLENTİNİN ALTINDA

Yellen, gıda ve enerji fiyatları hariç olmak üzere, çekirdek enflasyonun FED’in hedefi olan yüzde 2’nin hemen altında, yüzde 1,7 seviyesinde olduğunu, istihdamın da istikrarını koruduğunu belirtti.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  TOKİ 76 Arsa Gayrimenkulü “Açık Artırma” Yöntemi ile Satışa Sunuyor.

Yellen’in açıklamalarının ardından devlet tahvil getirileri artarken, hisse senetleri düşüş yaşadı.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ise yaptığı konuşmada faiz oranlarına dair herhangi bir yorum yapmaktan kaçınarak Janet Yellen’ın verdiği kararlarda genellikle FOMC yetkililerinin görüşlerini göz ardı etmediğini bildirdi.

DOLAR NASIL TEPKİ VERDİ?

Dün 3.65 seviyesinden hızlı yükselişle 3.73’e kadar çıkarak Türk Lirası karşısında yüzde 2 oranında değer kazanan dolar, bugün sabah saatlerinde enflasyon verileri açıklanmadan önce 3.71 seviyelerini görmüştü. Dolar/TL kuru enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle yükselişini hızlandırarak 3.7460 seviyesine kadar çıkmış ardından 3.7240 seviyesine gevşemişti. Kur, Fed Başkanı Yellen’ın açıklamalarının ardından 3.72’deki durumunu bir süre sürdürdükten sonra saat 22.00 itibariyle 3.7149 seviyesine geriledi.

Güne 3.91 seviyesinde başlayan ve gün içinde en yüksek 3.9416 seviyesine kadar çıkan euro/TL kuru ise saat 22.00 itibariyle 3.9329 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Yellen’ın konuşmasından önce 1.0563 seviyesini test eden euro/dolar paritesi ise konuşma sonrasında tepkisiz kalarak 1.0592 seviyesinde seyretti.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  2017 Yılında Türk bankacılık Sektöründe Takibe Dönüşüm Oranı Yüzde 4 Olur mu?

“DOLAR 15 MART’A KADAR CANLI KALACAK”

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, Fed Başkanı Yellen’ın konuşmasını Hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi. Erkan; “Bu konuşmayı Yellen’ın önceki konuşmalarıyla kıyasladığımızda kuşkuya yer bırakmıyor. Piyasaların gözü iyice Fed’e kaymıştı. Yellen’ın vermiş olduğu kuvvetli sinyalle artık Mart ayında faiz artırımı sürpriz değil. Ancak Yellen’ın bu kadar net bir şekilde Mart ayını tarih olarak vermesini sürpriz olarak değerlendirebiliriz. Dolar 15 Mart’a kadar canlı kalacaktır. Artık piyasa şunu düşünecektir; Fed 3 mü, 4 mü, kaç kez faiz artıracak? Fed’in Mart ayı dışında Haziran, Eylül ve Aralık’ta faiz kararları olacaktır. Bu noktadaki faiz kararlarında da Trump politikaları ve ekonomi paketi etkili olacaktır.” dedi.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

İlginizi Çekebilir