KrediGO

HGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS sistemi, araçların otoyol ve köprülerde yer alan gişelerden geçişini hızlandırmaktadır. HGS kartı olan sürücüler rahatlıkla bu alanlardan geçerken çoğu zaman HGS ceza sorgulama konusunda araştırmalar da yapılmaktadır. Öncelikle HGS kartı alan sürücüler, bakiyelerini kontrol altında tutmalıdır. Bakiyelerin yetersiz olması halinde vakit kaybetmeden yükleme yapılmalıdır. Yükleme yapılmaması durumunda ise sistemden geçiş sağlanır ancak araca bir miktar ceza yazılır.

HGS Bakiye Sorgulama İşlemleri

HGS bakiye sorgulama konusunda dört farklı seçenekten yararlanılır. Bankalar, telefon, PTT ve e-Devlet uygulaması üzerinden rahatlıkla bakiye sorgulama işlemleri yapılabilir. E-Devlet üzerinden yapılacak sorgulamalarda ‘Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri’ bağlantısına erişilmesi yeterlidir. Telefon yoluyla HGS bakiye sorgulamak için 0580 460 60 60 veya 444 1 778 numaralı hatlar ile iletişime geçilebilir. PTT üzerinde ise resmi web siteye giriş yaparak ‘HGS bakiye sorgulama’ sayfasını ziyaret etmeniz yeterlidir. Son olarak anlaşmalı bankalardan da bu tür sorgulamalar yapılabilmektedir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Engelli Bakım Maaşı 2019 Yılında Ne Kadar?

HGS Bakiye Yükleme İşlemleri

Araç sahipleri HGS bakiye yükleme yapmak için aşağıdaki kanalları kullanabilir;

  • E-devlet sistemi
  • Telefon operatörleri
  • PTT şubeleri
  • Anlaşmalı bankalar
  • HGS mobil uygulama
  • Anlaşmalı benzin istasyonları

HGS Ceza Sorgulama İşlemleri

Araç sahipleri HGS ceza sorgulama yapmak için e-Devlet uygulamasından veya PTT’nin resmi sitesinden yararlanabilmektedir. PTT üzerinden sorgulama yapmak için https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/ linkine giriş yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyenler ise turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak e-hizmetler bağlantısından PTT Genel Müdürlüğü menüsüne ulaşabilir.

PTT HGS ceza sorgulamasında paylaştığımız linke tıkladıktan sonra müşteri hizmetleri sekmesi açılmalıdır. Daha sonra karşınıza çıkan ekrandan TC kimlik numarası, HGS ürün numarası, vergi numarası ya da araç plakası girişi yapılarak bakiye bilgisine de ulaşabilirsiniz.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  En Yüksek Kredi Puanı Kaçtır?

HGS Cezası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle HGS cezası olan araçlar muayeneden geçememektedir. Ayrıca muayeneye engel olan borç ve cezalar;

  • HGS/OGS geçiş ücreti cezaları
  • Trafik sigortasının bulunmaması
  • Ödenmemiş trafik cezaları
  • MTV borcu şeklindedir.

HGS gişelerinden kaçak geçiş yapılması halinde geçiş yapan araç 15 gün içinde HGS abonesi olmalıdır. Geçiş tutarı için yeteri kadar bakiyenin yatırılması durumunda ise cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır. Ceza tutarı ise giriş ve çıkış yapılan mesafe ücretinin 4 katı şeklinde karşınıza çıkmaktadır. Ayrıca cezanın tebliğ edilmesinden sonraki ilk 15 gün içinde ödeme yapılırsa %25 indirim uygulandığı da unutulmamalıdır. O halde HGS ceza sorgulama işlemi yaptıktan sonraki ilk 2 hafta içinde mevcut borçlar indirimli olarak ödenebilmektedir. Borçların ödenmemesi halinde cezanın katlanarak daha fazla miktarlarda tahsil edileceği bilinmelidir.

İlginizi Çekebilir