İcralık Borç Ödenmezse Ne Olur?

İcralık borçlar son yıllarda banka müşterilerinin en fazla hakkında soru sordukları ancak en fazla kafa karıştıran noktalardan sadece birisi olarak biliniyor. Ancak icralık borç ödenmezse ne olur, Türk bankalarının belirli bir süre geçmesinin ardından eğer ki borçlu tarafından borcun ödenmemesi durumunda icra müdürlükleri devreye giriyor ve bunun sonucunda kişi borcunu ödemediği için elinde bulunan mallardan olabiliyor.

İcralık borcun icraya verilebilmesi hemen 1 aylık borçta mümkün olmadığı gibi 2. ayın dolması ile birlikte dolduğu günden itibaren banka veya alacaklı sizi icraya verebiliyor. Bu sistemin işlemesinin ardında yatan neden ise kredi ödemelerinde olası gecikmelerin 2. ayın borç ödeme gününe kadar süre verilmesinden ve yapılandırma hakkından kaynaklanıyor.

 

Peki, icraya verilirsem ne olacak? Diye sorabilirsiniz. Bu soruyu soran üzerine kayıtlı malı olmayan kimseler ”benim neyimi alabilir ki?” düşüncesi içerisine girerken hapis cezaları ile karşı karşıya kalabilecek olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Eğer ki borcunuzu bankaya zamanında ödemezseniz veya herhangi bir nedenden dolayı banka dışında bir alacaklı tarafından icraya verilirseniz ve bu borcu ödemezseniz hapis cezasını göze almanız gerekmekte.

Borcumu Ödemezsem Üzerime Kayıtlı Mallarıma Ne Olur?

Üzerinize kayıtlı olan mallarınız (ev, arsa, araba, kıymetli menkuller) için icralık borç ödenmezse ne olur alacaklı tarafından anında şerh kararı koydurulabilir. Bu sayede kendi malınızın satışını yapamayacak olduğunuz gibi icralık borcun çok uzun süre ödenmemesi durumunda banka tarafından mallarınızın bir kısmı ihale yolu aracılığı ile satışa sunulabilir. Bu hem üzerinize kayıtlı malların değerinden çok daha ucuza gitmesine neden olur.

 

icralık Borç Ödenmezse Ne Olur?

Bu ve benzeri durumlar ile karşı karşıya kalmamak için borçlarınızı zamanında ödemeniz ve ödemelerinizi herhangi bir şekilde aksatmadan yapmanız büyük önem taşımaktadır. Borç ödemelerinde bir günlük gecikme veya bir kuruşluk gecikme dahi sizin gelecek 5 yıllık itibarınızı kötü yönde etkileme kapasitesine sahiptir.

Peki, icralık borcumu ödemezsem ne olur? Diye sorabilirsiniz. Bu soruyu soran üzerine kayıtlı malı olmayan kimseler ”benim neyimi alabilir ki?” düşüncesi içerisine girerken hapis cezaları ile karşı karşıya kalabilecek olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Eğer ki borcunuzu bankaya zamanında ödemezseniz veya herhangi bir nedenden dolayı banka dışında bir alacaklı tarafından icraya verilirseniz ve bu borcu ödemezseniz hapis cezasını göze almanız gerekmekte.