Kategori: Kredi Faiz Oranları

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu tüm kredilerin güncel kredi faiz oranları KrediGO’da. Sizde tıklayın ihtiyacınız olan kredi faiz oranları gibi bilgileri yakından inceleyin.

Kredi Faiz Oranları

Kredi faiz oranları bankalar tarafından belirlenen bir kâr tutarıdır. Alacağınız kredinin üzerine faiz oranı kadar ücret eklenerek bu kâr bankanın hanesine yazılır. Kredi faiz oranlarını anlamak için öncelikle faiz kelimesine bir açıklama getirmek gerekir. Bu kapsamda faiz oranlarının da açıklamalarını kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Sitemizin kredi faiz oranları bölümünde en güncel haberleri bulabilirsiniz. Bankalar tarafından düzenlenen çeşitli promosyonlardan haberdar olarak en uygun kredileri düşük faiz oranları ile yakalayabilirsiniz. Yine Merkez Bankası tarafından yapılan resmî duyuları bu bölümde bulabilirsiniz. Kısacası kredi faiz oranları için sizlere sürekli olarak güncel içerik üretmekteyiz. Tamamen doğru ve güvenilir kaynak olarak bizleri görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey bizleri takipte kalmak.

Faiz Nedir?

Faiz için kısaca bir tanım oluşturmak gerekirse, faiz için temin edilen bedelin üstüne eklenen kâr bedelidir. Banka gibi ticari amaç ile işletilen kurumlar sizlere kredi seçenekleri sunar. Kredi faiz oranları ise buradan doğmaktadır. Sizlere sunulan kredi miktarının üzerine faiz eklenir. Faizler kredi türünden kredi türüne farklılık gösterir. Aynı şekilde aynı kredi türündeki tüm faiz oranları her bankada aynı olmaz. Bunun nedeni ise bankalar müşteri çekmek için Merkez Bankası kuralları dahilinde faiz oranlarını belirleyebilirler. Konut kredisi için A bankası  %2 faiz sunarken B bankası %2.5 faiz sunabiliyor. Bu nedenle piyasa araştırması yapmak, kredi çekmeden önce tüm bankaların faiz oranlarını öğrenmek müşterilere kâr sağlayacaktır. Kapitalizm sisteminde faiz kavramı öne çıkmaktadır. Kapitalizm kapsamında bir şey aldığınız zaman üstüne bir şey katarak geri vermek zorundasınızdır. Aynı şekilde kredi için de aldığınız ücretin üzerine ücret katarak geri ödersiniz. Bu durumda 10.000 TL gibi kredi çektiğinizde geri ödemesi ay vadesine göre artabilir. Fakat bu miktar için şu anda bulunan durum 12.000 TL gibi bir geri ödeme sistemine sahiptir. Acil paraya sıkışan kişiler kredi yöntemine başvurur. Kredi faiz ile de daha fazlasını geri öder.

Kredi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

Faiz oranlarının tümü Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Bankalara sunulan aralıkta bir oran verilir. Bankalar ise bu oranlar arasında rekabet içerisinde yarışarak kendisine müşteri çekmeye çalışır. Merkez Bankasının sunduğu oranların dışına çıkmak ise suçtur. Merkez Bankası anında olaya el koyar. Faiz oranlarını belirleyen en önemli etken enflasyon durumudur. Enflasyon olayı direkt olarak ekonomiyi etkilediği için faiz oranları enflasyon oranına göre belirlenir. Bu durumda hem ekonomi üzerinde iyileştirme yoluna gidilir hem de faiz oranları belirlenmiş olur. Ülkemizin içerisinde bulunduğu durumdan dolayı enflasyon oranı yüksektir. Bu kapsamda Merkez Bankası tarafından bizlere sunulan faiz oranları ise %2 civarlarındadır.

Faiz Oranı Nedir?

Faiz oranı reel ve nominal faiz oranları olmak üzere ikiye ayrılır. Reel faiz oranları müdahale yapılarak belirlenen faiz oranlarıdır. Bu müdahaleyi yapabilen tek kurum ise Merkez Bankasıdır. Merkez Bankası götü gidişatı engellemek adına faiz oranlarında arttırma veya düşürme yoluna başvurabilir. Tüm yetki Merkez Bankasının elindedir. Merkez Bankaları ülkenin iyiliği için çalışan bir kurum olduğu için ülkelere zarar verme durumu söz konusu değildir. Bağımsız olarak çalıştıkları bilinir fakat her ülkede bağımsızlık durumu söz konusu olmayabilir. Çoğunlukla Merkez Bankalarını bağımsız bırakan ülkeler gelişmiş ülkelerdir.

Nominal faiz oranı ise banka şubeleri tarafından belirlenir. Merkez Bankasının çizdiği sınırlar dahilinde alt bankalar faiz oranlarında güncellemeler yapabilir. Bu durum ise ortaya rekabet olayını çıkarır. Rekabetin olması da düşük faiz oranlarının habercisidir. Kredigo.com üzerinden bankaların kredi faiz oranları hakkındaki tüm detaylarına ulaşabilirsiniz.