Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

Bankalar günümüzde 75 yaş ve üzeri vatandaşlara kredi vermek konusunda istekli davranmamaktadırlar. Birçok banka 65 yaş ve üzerine kredi verirken hayat sigortasını şart koşarken, bazı bankalar ise 75 yaşına kadar kredi çekimi yapılabilecek olduğunu, kredi çekecek olan vatandaşın hayat kredisi yaptırmasının şart olduğunu belirtmektedir.

Türk bankalarının 75 yaş ve üzerine kredi vermemesinin arkasında yatan neden ise yaşın epeyce ilerlemiş olması ve genel yaşam ömrünün her an sona erebilecek ve borçların ödemesinin geri alınamayabilecek olmasından dolayı olmaktadır. Bankalar bundan dolayı 65 ila 75 yaş arası kişilere riskli bakarken bir yandan da bu kişilere bazen çok yüksek tutarlı krediler verebilmektedirler. 65 yaş için bugün birçok bankada herhangi bir engel eğer ki sağlık sorunu yoksa bulunmazken, 65 yaş üstü ise bankanın yine kendi değerlendirmesine kalmış bir durumdur.

Bankanın kredi başvurularını inceleyen birim eğer ki 75 yaşında olan kredi müşterisine onay verirse yine aynı şekilde müşteri kredi çekebilir ve istediği miktarlarda kredi edinebilir.

Konut Kredisi Çeken Babam/Annem Öldü, Şimdi Ne Olacak?

Bugün hiçbir kimse anne ve babasının ölmesini istememesine rağmen konut kredisi çeken anne veya babası ölenleri bir yandan da korku salıyor. Konut kredisini kendilerinin mi ödeyeceklerini soran birçok vatandaş anne ve babasının yeni konut kredisi çektiğini, ölmesinin ardından kredi borcunun ne olacak olduğunu soruyor.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  İş Bankası Geleneksel Bayram Kredisi

Ancak bankalar bu konuda da hem vefat eden kişinin yakınlarını, hem kendisini garanti altına almak adına ”HAYAT SİGORTASI” adı altında sigorta hizmeti sunuyor ve kredi anlaşması yapılırken hayat sigortası imzalatıyor. Bu hayat sigortası ise kişinin ölmesinin ardından evin istediği yakınlarına veya direkt çocuklarına, eşine veya en yakın kim varsa ona kalmasını sağlarken, kredi borcu otomatik olarak siliniyor.

Bununla sınırlı kalmayan hayat sigortası, kişinin öldüğü vakte kadar ödediği kredi miktarının da mirasçılara geri ödenmesini sağlıyor. Örnekle; kişi 24 ay aylık 2000 TL konut kredisi ödedi, ancak 25. ay vefat etti. Bu durumda hayat sigortası devreye giriyor ve kredi borcu hayat sigortası tarafından otomatik olarak kapatılıyor ve ev mirasçılara herhangi bir geri ödeme yapmadan direkt kalıyor. Mirasçılara ayrıca 24 ay boyunca ödenen 2000 TL eşit miktarda toplu olarak 40000 TL olarak geri ödeniyor.