Kredi Borcu Erken Ödenirse Ne Olur?

Kredi Borcu Erken Ödenirse Ne Olur?

Kredi borçlusu olmayan vatandaş Türkiye’de son yıllarda zor bulunuyor. Trilyonerler dahi ağır kredi yükü borcu altında ezilmeye devam ettiği bugünlerde normal geliri olan vatandaşların aynı şekilde kredi ödemelerinde ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler ve doların olağanüstü yükselişi sonucunda kritiğin kritiği dönemde olduğu biliniyor. Hükümet tarafından alınan önlemler, ekonomiyi kalkındırmak adına yapılan ticaretler ve diğer etkenlere rağmen dolar 3.79 TL ve Euro kuru 4.60 TL’nin üzerinde seyrediyor. Doların 5-10 kuruş düşmesi sonucunda ekonomi düzelmediği gibi bir yandan da Türkiye’de yaşayan vatandaşların kredi borcu olsun veya olmasın borçları daha da fazla artıyor.

Ekonomide yaşanan bunca zorluğa rağmen hala daha günde binlerce vatandaş tarafından kredi alındığı ve kredilerin bir kısmının geri ödemesinde sorun olmasına rağmen Türkiye’de Avrupa’ya oranla kredi ödemelerinin normal seviyede olduğu biliniyor. Geri ödenmeyen kredi oranlarında gelecek süreçte artışlar beklenirken, ödeme yapılmayan kredilerin diğer tüketicileri ve bankayı yakından etkilediği biliniyor.

Kredi Borcunuzu Ödeyemiyorsanız Yapılandırın

Kredi borcunuzu ödeyemez iseniz veya ödeme yapmakta oldukça fazla zorluk yaşıyorsanız öncelikle kredi borcunuzu yapılandırma sürecine gidin. Bankanız size kredi borcu bitene kadar 3 kere yapılandırma hakkı sunabilecek olduğu gibi kredi yapılandırma sonucunda bankaya ödeyecek olduğunuz aylık tutar azaltılabilir, aylık tutarlar ötelenebilir veya kredi borcunuzun daha uzun vadeye çıkarılabilecek olduğunu bilmeniz gerekir.

Kredi Borcu Erken Ödenirse Ne Olur?

Kredi borcu erken ödenirse kredi faizi oranında indirim uygulanacaktır. Örneklendirecek olursak, 1. ay sonunda 10.000 TL faizi olan 30.000 TL kredi çektiniz. Toplam ödeyecek olduğunuz tutar 40.000 TL olacaktır. Ancak 1. aydan itibaren krediyi tamamen kapatmanız halinde 10.000 TL civarında faizin sadece %2 oranını ödemiş olacak ve 30.300 TL civarında toplam geri ödeme yapmış olacaksınız. Bu sayede hem daha az geri ödeme yapmış olacak, hem kredi borcu yükünden kurtulabileceksiniz.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Çekmeden Borç Ödemek

Kredi Borcunuzu Erken Ödemeniz Size Kazandırır!

Kredi borcunuzu erken ödeme yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Krediyi erken kapatmadan vazgeçip elinizde bulunan nakit parayı gereksiz yere harcamak yada kenarda tutmak yerine kredi ödemenizi erken bitirerek boş yere faiz ödememiş olacağınız gibi, kredi borcunuzun bitmesi ile birlikte yeni yatırımları yapabilmekte daha özgür ve daha rahat olabileceğinizi de göz önünde bulundurmanız gelecek hayatınız için önem taşımaktadır.


İlgili yazılar