Kredi Kartı Asgari Borç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanıcıları hesap ekstresi kesildiğinde en azından asgari ödeme tutarının ödeneceğini bilmektedir ancak kredi kartı asgari hesaplama nasıl yapılır çoğu kart kullanıcısının bildiği bir durum değildir. Asgari ödeme, takibe düşmemek ve kredi notunun olumsuz etkilenmesini önlemek için banka tarafından kart kullanıcısına sunulan bir avantajdır. Kredi kartında asgari ödene tutarının nasıl hesaplandığı bilinirse, harcamalar da ona göre sınırlandırılabilmektedir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı, yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Bu tutar, kredi kartının toplam limitine göre belirlenmiştir. Asgari ödeme tutarı, kredi kartının bir dönemde yapılan toplam harcamasının belli bir oranının ödenmesini ifade etmektedir. Asgari ödeme tutarın geciktirilerek ödenmesi ya da üst üste üç dönem ödenmemesi, kredi notunun bozulmasına neden olmaktadır. Kredi notunun olumsuz göstergeye sahip olması da bankalara yapılacak olan kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Oranı

Kredi kartlarındaki asgari ödeme tutarları, toplam limite göre belirlenmektedir. 15 bin liraya kadar limitli kredi kartlarında asgari ödeme tutarı yüzde 30’dur. 15 bin ile 20 bin lira arasında limite sahip olan kredi kartlarının asgari ödeme tutarı, yüzde 35’dir. 20 bin TL üzerinde limite sahip olan kredi kartları ile yeni alına kredi kartlarında sadece ilk yıl olmak şartı ile asgari ödeme tutarı yüzde 40’tır. Yani kredi kartı asgari hesaplama, kredi kartının limiti doğrultusunda yapılmaktadır. Dönem içi harcama ne olursa olsun asgari ödeme kredi kartının limiti ile değerlendirilmektedir. 15 bin liralık limite sahip olan bir kredi kartında kullanıcı bin TL’lik alışveriş yaptığında 300 TL asgari ödeme yapmaktadır. 20 bin TL ve üzeri olan kredi kartları ile yeni alınan kredi kartlarında kullanıcının bin TL’lik alışveriş yaptığında ödemesi gereken asgari tutar 400 TL’tir. Kalan kısma ise alışveriş faizi eklenmektedir. Bu nedenle dönem içi tutarın tamamının ödenmesi tavsiye edilmektedir.

Asgari Ödeme Yapıldığında Zaman Ne Kadar Faiz Ödenir?

Asgari ödeme yapıldığında dönem içi yapılan harcamanın kalan miktarına akdi faiz oranı uygulanmaktadır. Bu tutar yüzde 2,25’tir. Akdi faiz oranı, piyasa koşullarında uygulanan en yüksek faiz oranıdır. Bu nedenle asgari ödeme tutarı yerine dönem içi harcamanın tamamının yapılmasına dikkat edilmelidir. Asgari ödeme geciktirildiğinde ya da ödenmediğinde kredi kartı önce nakit çekmeye, ardından alışveriş kapatılmaktadır. Durumun normale dönmesi için kredi kartındaki borcun tamamının ödenmesi gereklidir. Ayrıca ödemelerde aksama olduğunda kredi notu kötü etkilenmektedir. Bu nedenle kredi kartı asgari hesaplama işlemi yapılırken son ödeme tarihinin atlanmaması önemlidir.