Kredi Kartı Kapatma İşlemi Cezası

Kredi Kartı Kapatma İşlemi Cezası

Kredi kartı alırken ve onaylandığı zaman büyük heyecan yaşayan vatandaşlar daha sonrasında kredi kartlarını yanlış ve bedava para gibi kullanmalarından sonra kapattırmak için türlü yolları denemek zorunda kalıyorlar. Birçok vatandaşın ortalama kredi kartı limiti 1000 TL civarında olurken bankaların kredi kartı limitlerini eskisi gibi rahat arttırmadıkları, tam aksine daha az limitle kullanıcılarına kredi kartı limiti tanımladıkları biliniyor.

Kredi kartlarının alınırken heves edilmesinin nedeni dar zamanlarda ve acil sağlık durumlarında kenarda duran para olarak kullanılması olduğu bilinirken, paranın kullanılmasının yanında olası durumlarda bir kurtarıcı olarak görüldüğü biliniyor. Ancak henüz daha kredi kartı ele geçer geçmez direkt olarak mecburi harcamalar yapılmaya başlanıyor ve limit genellikle daha ilk aylardan sürekli olarak yarıya veya çok daha düşük seviyelere düşebiliyor.

Kredi Kartı Almadan Önce Düşünün!

Kredi kartı kapatma işlemine geçmeden önce kredi kartı alırken öncelikle düşünmeniz gerektiğini unutmayın. Kredi kartınızı alırken ne kadarlık ödemeler yapabilecek olduğunuzu, yapabilecek olduğunuz harcamaların sizi zorlayıp zorlamayacak olduğunu ve garanti altında olan gelirinizi düşünerek hareket edin.

Eğer ki geliriniz sabit değilse kredi kartı ödemelerini yapabilecek olduğunuz kadar harcama yapın ve en azından kredi kartınızın aylık asgari ödemesini yapabilecek olduğunuzdan kendiniz emin olmayı deneyin.

Kredi Kartı Kapatma

Kredi kartınızı kapattırmak için öncelikle tamamen borcunun ödenmesi gerekiyor. Borcu olan kredi kartı hiçbir şekilde kapanmadığı gibi daha çok üzerine faiz işlediği ve bu faiz dolayısı ile borcunuzun çok daha üzerinde geri ödemeler yapmak zorunda olduğunuzu unutmamanız gerekiyor.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Kartım Kayboldu/Çalındı Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınızı eğer kapatmayacak olduğunuzu dair söz verdiyseniz bununla ilgili ceza ödeyecek olduğunuz gibi katıldığınız kampanyalarda var ise bunların da geri ödemesi banka tarafından kredi kartınızı kapatırken karşınıza çıkarılabilir. Bunun yanında kredi kartı kapatma işlemlerinden sonra bankanızın sizden herhangi bir ücret isteme hakkı bulunmadığı gibi kalan 1 liradan dolayı size çıkarılabilecek borçların önüne geçmek adına kredi kartınızı kapatırken 10 TL fazla ödemeniz kafanızın daha rahat etmesini sağlayabilir.


İlgili yazılar