Kredi Kartım Kayboldu/Çalındı Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınızın çalınması veya kaybolması durumunda öncelikle sakin olmanız en önemli etkenlerden birisidir. Kredi kartınız veya banka kartınızın kaybolması durumunda telaş yapmadan öncelikle unutmuş olabileceğiniz cüzdanınız, çantanız, arka cebiniz ve diğer kredi kartınızı koyabilecek olduğunuz yerleri iyice kontrol edin. Herhangi bir şekilde telaş yapmadan önce kredi kartınızın şifresi olmadan kullanılmasının çok zor olduğunu, günümüz bankacılık sisteminde alışveriş yapılan her iş yerinin kaydının tutulduğu ve 24 saat boyunca belli bir tutara kadar paranızın garanti altında tutulabilecek olduğunu unutmamak gerekir.

Ancak yine de banka veya kredi kartınızın kaybolması halinde olabildiğince acele edin ve hemen ardından bankanızı arayın. Bankanızı aradığınız dakika ilk olarak kayıp ve çalıntı seslendirmesi sizi karşılayacak ve oldukça fazla hızlı bir şekilde temsilciler sizinle bu konuda ilgilenmeye başlayacaktır.

Kredi Kartım Kayboldu, Limitim Değişecek Mi?

Kredi kartınızın kaybolması durumunda banka mevcut kredi veya banka kartınızı sizden onay alarak hemen ardından iptal edecektir. Bu aşamadan hemen sonra banka size yine aynı limit ile birlikte kredi veya banka kartınızı sizin tercih ettiğiniz sistemde kayıtlı olan adresinize veya bağlı bulunduğunuz şubeye gönderecektir.

Şifrem Değişecek Mi?

Banka veya kredi kartınızın çalınması durumunda yeni gelecek kart için öncelikli olarak sizden yeni bir şifre belirlemeniz istenecek ve son 3 şifreniz kabul edilmeyecektir. Kartınızın güvenliği açısından bankanız kredi kartınızı ATM cihazından aktifleştirebilirsiniz veya herhangi bir iş yerinden pos cihazı ile alışveriş yaparak aktifleştirebilirsiniz.