Kredi Notu Düşüklere Kredi Nasıl Alınır?

Kredi sicili bozuk olanlar da tüm kredi paketlerinden yararlanmak istemekte, bu nedenle kredi notu düşüklere kredi ile ilgili yoğun bir araştırma yapmaktadır. Normal şartlarda bankalardan kredi kullanmak için en önemli şart, kredi notunun yüksek olmasıdır. Ancak her bankanın kriteri farklıdır ve yüksek faiz ödemeyi göze alan tüketici. Kredi notu düşük olsa da kredi kullanabilmektedir. Kredi notunun düşük olması nedeniyle bankadan kredi kullanma dönemi, bazı bankaların uygulamaları ile eskilerde kalmıştır. Bu banklar sayesinde kredi notu ne kadar düşük olursa olsun kredi kullanmak söz konusudur. Geçmiş dönemlerde BDDK, kredi notu düşük olanlara kredi kullandıran bankaları cezalandırmıştır. Bu nedenle bankalar, kredi notu düşük olanlara kredi vermekten kaçınmıştır. Ancak günümüzde koşullar değişmiştir.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar Listesi

Günümüzde kredi notu riskli seviyelerde olanların bile bankalardan kredi kullanma imkanı vardır. Ancak kredileri yasal takibe düşmüş olanların durumu farklıdır. Yasal takipte olanların herhangi bir bankadan kredi alması söz konusu değildir. Kredi ödemelerini geciktirdiği ya da uzun süre kredi ödemesi yapmadığı için bankalar tarafından yasal takibe alınmış bir kişinin kredi notu düşüklere kredi veren bankalara başvurması durumunda olumlu bir cevapla karşılaşma olasılığı yok denecek kadar azdır. Ancak takibe düşmesinden sonra borcunun tamamını ödemiş olanlar için durum farklıdır. Bu kişilerin kredi notu düşük olsa bile yine kredi kullanabilmektedir. Bunun nedeni, finansal sicili kötü olanlara getirilen sicil affıdır. Bu af ile birlikte finansal sicili bozuk, kredi notu düşük olanların kredi almalarının önü açılmıştır.

Sicili Bozuk Olanlara Hangi Bankalar Kredi Verir?

Sicilinde sorun yoksa bile bir bankaya kredi başvurusu yaparken birtakım belge ve bilgilerin sunulması gereklidir. Bunlar, nüfus cüzdanı, çalışanlar için maaş bordrosu ya da gelir belgesi, kendi işi ile ilgilenenler için vergi levhası, imza sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi sunulmalıdır. Ancak buradaki kriter de yine kredi notu ve finansal sicildir. Borçlarını aksatmayanların kredi alması çok daha kolaydır ancak önemli olan finansal sicili bozuk olanlarla kredi notu düşük olanların kredi kullanabilmesidir. Ülkemizde sicili bozuk olanlara, ING Bank, Denizbank, Akbank, TEB, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Yapı Kredi, ICBC Bank ve Aktifbank kredi vermektedir. Bu bankalarla irtibata geçildiğinde sicilin bozuk olması halinde de kredi kullanmak mümkündür. Ancak bu bankalardan kredi kullanmanın da belli kuralları vardır. Kredi notu düşük, finansal sicili bozuk olan kişiler için banka kefil ve teminat isteyebilir. Bu şartlar yerine getirildiğinde kredi notu düşüklere kredi verilmesi çok daha kolay olmaktadır.