Kredi Puanım Kendiliğinden Düştü Neden?

Kredi çekmek veya kredi kartı almak gibi bir takım işlerde karşımıza çıkacak olan en büyük unsurlardan ve etkenlerden bir tanesi de kredi kartı ve kredi almak için FİNDEKS kredi notu olmaktadır. FİNDEKS kredi notu adı altında Türkiye’de tüm bankalar bu nota göre hareket ederken bir yandan da kredi notunun ne kadar olduğunu öğrenmek isteyen kişi sayısı her geçen gün daha da fazla yükselmektedir. Bu durumda bankalar özel mobil uygulamalarına FİNDEKS kredi notu sorgulama sekmesi eklerken bununla birlikte kredi puanının bir anda düşmesine şaşıran kişilerde olmaktadır.

FİNDEKS kredi notunuz bir gün 1500 iken diğer ay aynı gün yapacak olduğunuz ölçümde eğer ki 999 çıkar ise bu durumda sorun sizdedir. Zaman zaman ise sorun sizden kaynaklı değil bankalar tarafından verilen puan kriterlerinin değerlendirilmesi sonucunda FİNDEKS tarafından kredi notu otomatik olarak düşürülmektedir.

Kredi Puanı Neden Düşer?

Kredi puanı neden dolayı düşeceği sizin veya başkasının bileceği bir durum değildir. Kredi puanı birden düşebilecek olduğu gibi birden yükselme şansının olduğu asla unutulmamalıdır. Kredi puanı eğer o ay ödemelerinizi düzgün yapmazsanız veya ödemelerinizde sorun yaşarsanız bu durumda düşebilir.

Kredi kartı onaylanması, kredi çekmek gibi işlemler sonrasında FİNDEKS kredi puanı kendiliğinden düşer ve bunun sonucunda tekrar kredi puanının yükselmeye başlaması için sistem otomatik olarak sizin varlık bilgilerinizi izler. Varlık bilgilerinizden kasıt ise kredi kartı ödemeleriniz ve kredi ödemelerinizin düzgün olup olmadığı, bankalarla sorun yaşayıp yaşamadığınızın izlenmesi sonucunda gelecek aylarda puanınız en iyi puan olan 1900 puana veya daha altına kadar yükselebilir.