Nefes Aldıran Uygulama


Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın, 2016’nın son 3 ayında 562 bin kişinin kredi kartı borcunu, 456 bin kişinin de tüketici kredisini yapılandırdığını açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, 2016’nın ekim-aralık döneminde 562 bin kişinin 2,4 milyar lira kredi kartı borcunu, 456 bin kişinin ise 6,4 milyar lira tutarındaki tüketici kredisinin yapılandırdığını açıkladı. Bu sayılar toplandığında 2016’nın son üç ayında 1 milyonu aşkın kişinin yaklaşık 8,8 milyar liralık kredi yapılandırdığı ortaya çıkıyor.

Hüseyin Aydın, düzenlemelerin ve imkânların getirdiği esnekliklerin en üst düzeyde kullanılarak borçlarını ödemeye niyetli olan ve ek süreye ihtiyaç duyan müşterilere gerekli kolaylıkların sağlandığını ifade etti.

Küresel ekonomik ve bölgesel siyasi gelişmelerin de etkisiyle ekonomik faaliyetlerde sık aralıklarla iniş ve çıkışlar yaşanabildiğini belirten Aydın, önlemlerin proaktif bir yaklaşımla ele alınmasının sorunların çözümüne çok önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.

“Vade kredi kartlarında 23, tüketici kredilerinde ise 37 ay olarak gerçekleşti”

Aydın, bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’teki değişikliklerin 27 Eylül 2016’da yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Yeni düzenlemeyle bireysel kredilerin yeniden yapılandırılması daha da kolaylaştı. Üyelerimizden toplanan istatistiklere göre, Ekim-Aralık 2016 döneminde 562 bin kişinin 2,4 milyar TL kredi kartı borcu yapılandırılmıştır. Aynı dönemde 456 bin kişinin ise 6,4 milyar TL tutarındaki tüketici kredisinin yapılandırıldığını görüyoruz. Yeniden yapılandırmalarda vade kredi kartlarında 23, tüketici kredilerinde ise 37 ay olarak gerçekleşti. Düzenlemeden önceki uygulamada kredi kartı açık kalmak kaydıyla kredi kartı borçlarında yapılandırma 12 ay ile sınırlıydı. Tüketici kredilerinde ise 24 ay vade ile yapılandırma yapılıyordu.”

Kaynak : http://www.mynet.com