Taksitli Nakit Avans Hesaplama İşlemleri

Tüketiciler talep ettiği tutar ve vadeye göre kredi hesaplaması yapmaktadır. Yani taksitli nakit avans hesaplama yapılarak uygun bir ödeme planı oluşturulmalıdır. Bu süreçte kredi kartına özel bir hizmet olan taksitli nakit avans ile ilgili merak edilenleri sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca kredi kartı taksitli nakit avansın ne olduğu ve vadesiyle ilgili tüm detayları yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Sadece kredi kartında kullanılan bu uygulama, kredi kartı üzerinden ek bir kredi kullanmak şeklinde adlandırılabilir. Yani kredi kartından taksitli bir şekilde nakit çekimi yapılmak istendiğinde, taksitli nakit avans özellikli bir kredi kartının olması şarttır. Karttan çekilebilecek tutar da kredi limiti ve kredi puanına göre farklılık gösterebilir. Bankaların ATM’lerinden anlık olarak alınabilen nakit avans, belirlenen taksitlerde kredi kartı ekstresine yansıtılarak ödenmektedir.

Taksitli Nakit Avans Vade Özellikleri

Birçok banka kredi kartında bu hizmeti sunarken 3, 6, 9 ve 12 aylık vadelerle nakit çekimi sağlamaktadır. Elbette her banka bu süreçte farklı politikalar izleyebilir. Örneğin kredi notu yüksek olan bir tüketici 12 ay vade ile rahatlıkla nakit avans çekebilir. Fakat bir süre borcunu geciktiren ve kredi notunun düşmesine sebep olan tüketicilerde bazen 6 ay vadenin dışında farklı bir seçenek olmayabilir. Bu durum tamamen finansal kullanımlarla ilgilidir.

Taksitli Nakit Avans Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak taksitli nakit avans hesaplama işlemlerinde Merkez Bankası verilerinden yararlanılmaktadır. Merkez Bankası’nın belirlediği akdi faiz oranı ile beraber taksitli kullanılan avansın taksit sayısına da ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla beraber otomatik hesaplama yöntemleri sayesinde kısa sürede hesaplama işlemleri tamamlanmaktadır.

Hesaplama sürecinde aşağıdaki verilerden yararlanılır;

  • Nakit avans tutarı
  • Nakit avans gün sayısı
  • Faiz oranı
  • KKDF oranı
  • BSMV oranı
  • Nakit avans ücreti
  • Nakit avans komisyon oranı
  • Nakit avans komisyonu
  • BSMV tutarı
  • KKDF tutarı

Bu bilgileri taksitli nakit avans hesaplama uygulamasına girdikten sonra ‘hesapla’ seçeneğine tıklayarak toplam nakit avans borç tutarını görebilirsiniz. Genelde her bankanın web sitesinde bu hizmet sunulmaktadır. Ayrıca sitemizden de genel verilere ulaşabilirsiniz.

Taksitli nakit avans hizmeti aslında her tüketici için önemlidir. Çünkü acil nakit ihtiyacını karşılamak isteyen tüketiciler her an kredi talebinde bulunamayabilir. Bu nedenle nakit avans hizmeti veren bir kredi kartına sahip olunması yeterlidir. Bankalar bu konuda birçok özelliğe sahip olan kartları hizmete sunmuştur. Yapılması gereken tek şey, bütçeye uygun limitli bir kredi kartı çıkarmak ve uygun nakit avans hizmetlerinden yararlanmaktır.