Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat mektubu bankalar tarafından sizlere sunulan bir seçenektir. Teminat mektubu talep ederek çekeceğini para karşılığını ödeyebileceğini belirtirsiniz. Genel olarak teminat mektuplarını ticari amaç ile para kullanacak kişiler talep etmektedir. Ticari bir kişi iş yapmak için para talebinde bulunur. Bu para talebine karşılık olarak teminat mektubunda, yapacağı işten kazanacağı parayı belirtir. Ayrıca teminat mektubu nasıl alınır konusunda detaylı bilgiler, aşağıda paylaşılmıştır.

Teminat Mektubu Talep Etme

Teminat mektubu talep ettiğiniz zaman işin içerisine 3 adet ilgili kişiler girer. Bunlar, siz, banka ve lehtar olmaktadır. Yapılacak işin garanti olduğunu belirten kişi lehtardır. Lehtarlar sizin sunduğunuz işi detaylı bir şekilde incelerler. Ardından işe onay vererek ve gelir kısmında belirttiğiniz tutarı rahatça karşılayabileceğinizi bankaya söyleyerek sizi bir adım daha alacağınız paraya yaklaştırır. Mektup için ise ilgili bankaların şubelerinden başvuru yaparak talepte bulunursunuz. Sizlere hazır bir şablon üzerinde teminat mektupları sunulur. Teminat mektupları çeşitlerini belirleyen kişi eğer kurum sahibi iseniz siz olursunuz. Aksi takdirde hangi kurum için çalışıyorsanız teminat mektubu ödemesi hakkında ona danışmanız gerekir. Bu durumda bankaya bildirdiğiniz teminat mektubu türüne göre kurum hakkında inceleme başlatılır. Banka parayı verdikten sonra kurum ile ilişki halinde olur. Eğer mektubu talep eden kişi kurum yönetiminde yer almıyorsa, parayı aldıktan sonra ödemesi gereken kişi o değildir.

Teminat Mektubu Onay Süresi

O halde teminat mektubu nasıl alınır hakkında bilgileri tamamlayan kişileri onay süreci beklemektedir. Bu süreçte beklemekten başka bir çareniz yoktur. Onay süreci ile birlikte teminat mektubu masrafı nasıl hesaplanır hakkındaki yazımız da size yol gösterecektir. Parayı talep edeceğiniz işi belgeler halinde eksiksiz ve yalansız bir şekilde sunduysanız, lehtar eşliğinde onay almanız gerçekleşecektir. Fakat bu durum yapacağınız işe göre değişiklik gösterebilir.