Ziraat Katılım Hesaplama İşlemleri

Katılım bankacılığı prensiplerine uygun bir şekilde hizmet sunan Ziraat Katılım Bankası, son zamanlarda sunduğu avantajlarla dikkat çekmektedir. Bu noktada ziraat katılım hesaplama yapmak isteyen pek çok kişinin bankaya başvuru yaptığı bilinmektedir. Yazımızın devamında Ziraat katılım bankacılığının sunduğu ihtiyaç kredileri, konut kredileri ve taşıt kredileriyle ilgili çok daha kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Ziraat Katılım Bireysel Finansmanlar

Ziraat katılım bankacılığında bireysel kredilerden yararlanmak isteyenler ilk olarak arsa finansmanını araştırmaktadır. 24 ay vadede kâr oranı sunan bu hizmetteki asgari oran %1,75 olarak belirlenmiştir. 250 metrekareye kadar olan meskenler için asgari tutar 415 TL’dir. Bunun yanı sıra bireysel iş yeri finansmanı ve ihtiyaç finansmanı da alınabilmektedir. İhtiyaç finansmanında dayanıklı tüketim malzemeleri, eğitim finansmanları ve hac ile umre faaliyetleri geçerlidir.

Ziraat Katılım Konut Finansmanı

Kâr oranı 1 ile 60 ay vadede olan Ziraat katılım konut finansmanında asgari oran %1,70’dir. BSMV ve KKDF’den muaf olan bu kredilerde 120 ay vadeye kadar hizmet alınabilmektedir. Asgari tutar ise 415 TL olarak karşınıza çıkar. O halde ziraat katılım hesaplama işlemlerinde farklı tutarların da karşınıza çıkabileceğini unutmayın.

Ziraat katılım bankası konut finansmanı için belirli dönemlerde kampanya paketleri de hazırlamaktadır. Asgari oranın %1,58 olduğu bu finansmanın vadesi ise 36 aya kadar uzatılabilir. Bazı kampanyalarda 120 ay vadeye kadar çıkabildiği de bilinmektedir.

Ziraat Katılım Taşıt Finansmanı

Ziraat katılım bankacılığı konut ve bireysel finansmanlarda olduğu gibi taşıt finansmanında da hizmet sunmaktadır. 36 ay vadeye kadar kâr oranı sunan bankanın ayrıca 60 ay vadeye kadar taşıt finansmanı sunduğu bilinmektedir. 0 ve 5 yaşına kadar 2. el taşıtlar için olan bu finansmanlarda BSMV ve KKDF hariç tutulmaktadır.

Katılım bankacılığı tamamen karlılık üzerine kurulmuştur. Bu nedenle günümüzdeki pek çok bankanın bu anlamda hizmet verdiği bilinmektedir. Faizsizlik prensibine göre çalışan ve tüm bankacılık faaliyetlerini kârlılık esasına göre toplayarak ortaklık ve ticaret anlayışına göre fon kazandıran bu model, kâr ve zarar esasına göre gelir hedefler. Ayrıca kredi talep eden tüketicilere ana para ödemek yerine ihtiyaç duyulan malı satıcıdan peşin alarak vadeli satma üzerine kurulmuştur.

Birçok tüketici aynı zamanda katılım bankacılığına neden ihtiyaç duyulduğunu araştırmaktadır. Öncelikle İslam dininde faiz uygulamalarının tercih edilmemesi ve nüfusun neredeyse tamamının Müslüman olduğu ülkelerde buna benzer hizmetler daima bulunmaktadır. Özet olarak ziraat finansman hesaplama yaparak ne şekilde ödeme yapılacağını ve karlılık miktarının ne kadar olduğunu kısa sürede anlayabilirsiniz. Ziraat gibi farklı bankaların da aynı şekilde hizmet verdiği unutulmamalıdır.