2 Aylık Sigortalı Kredi Çekebilir mi?

2 Aylık Sigortalı Kredi Çekebilir mi?

2 aylık sigortalı kre çekebilir mi sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Kredi çekmek için bankaların sigorta süresi ne kadar, 2 aylık veya 3 aylık sigortalıya kredi çıkar mı? Kredi ve Kredi kartı almak için gerekli şartlar nelerdir? gibi en çok merak edilen soruların cevapları bu yazımızda…

2 Aylık Sigortalı Kredi Çekebillir mi?

Her bankanın kredi kullandırma şartları kendi aralarında farklı olabilir ancak kredi konusunda genel olarak izlediği politikalar istisnasız birbirleriyle aynıdır. Banka kredi verirken kendi kârını da düşünmek zorundadır. Bunun için kredi verdiği müşterinin işinde, maaşında, birikimlerinde düzenlilik ister. Banka kredi vermeden önce kredi puanınızı, maaşınızı kontrol ederek veriyor zaten. Düzenli bir gelirinizin olduğunu gördükten sonra ancak kredi imkânı sağlayabiliyor.

Düzenli bir gelirin olduğunu gösteren kanıt ise düzenli ödenen SSK primleri ve maaş bordrosudur. Kaç ay sigortalı olmanız gerektiği bankadan bankaya değişen bir konu olabiliyor. Genellikle uygun görülen zaman dilimi 4-6 ay arasıdır. İşe girdiğiniz ay ilk sigortanızın ödenmesiyle birlikte maalesef kredi çekemezsiniz çünkü banka sizin işyerinizde çalışma sürekliliğinize inanmaz. Aylık tahsilatlarının düzenli yapılmayacağını düşünürler ve bu durum bankayı zor duruma sokacağından kredi verecekleri müşteride güven ararlar.

Güveni SSK primleriyle sağlarsınız. Bir işte çalışmıyorsunuz, sigortanız yok ancak kefiliniz ve birikiminiz var. Bu tarz bir durumda yine de kredi çekemezsiniz. İlla resmi belgeli görünmek yani sigortalı olmak durumundasınız. Ancak aynı durum işverenler için geçerli değildir. İşverenler SSK’lı olmadığı için onlar yatırımlarını, birikimlerini, işletmelerinin geliri gideri gibi ilgili istenilen belgeleri bankaya göstermek durumundadır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Güncel Evlilik Kredisi Fırsatları ve Kampanyaları

Genel itibariyle eğer ki kamu da yeni işe girmiş çalışıyorsanız daha önce hiç kredi ve kredi kartı kullanmadıysanız genelde ilk maaştan sonra kredi kullanabilirsiniz. Ancak özel sektörde işe başlamışsanız ve öncesinde hiç kredi ve kredi kartı kullanmadıysanız bu durumda hiç bir banka size kredi kullandırma konusunda sıcak bakmayacaktır. Çünkü sizin ödemelerinizi referans alacak bir geçmiş göremez ve özel sektör olduğundan olası işsizlik durumunda kendi kullandırmış olduğu krediyi riske atmış olacaktır. Böylesi durumlarda bankalar genelde 6 sigortalı kalmasını bekleyebilir. Maaş aldığınız bankadan kredi başvurusunda bulunmanız faydanıza olacaktır.