20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

2019 yılında ev almak isteyen müşterilere 20 yıl vadeli konut kredisi veren bankalar tarafından en uygun faiz oranları ile 240 taksitle ev sahibi olmaları sağlanacak. Emlak GYO tarafından başlatılan uygulama ile dar gelirli vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olması amaçlanıyor. İşte 20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar ve faiz oranları..

2019 yılı itibariyle Konut Kredisi vadeleri 240 ay 20 yıla çıkarıldı. Bu kapsamda ev almak isteyen müşteriler, daha uzun vadede daha yüksek faiz oranı ödeseler de, aylık taksitlerin kira öder gibi olması nedeniyle, aylık ödemesi gereken tutarı ödeyemediği için ev alamayan vatandaşta artık 20 yıl vadeli konut kredisi veren bankalar sayesinde ev sahibi olabilecek.

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi

Bilindiği üzere, 2016 ve 2019 yıllarında en fazla 10 yıl 120 ay vadeli konut kredisi çekilebiliyordu. 2018 yılında %1,30 seviyelerine yükselen konut kredileri, hükumetin müdahalesi ile 2019 yılı başında %0,90 %0,80 seviyelerine düştü. Şuan yapılacak düzenleme ile vatandaşlarımız 20 yıl vadeli konut kredisi çekebilecekler. Bu konuda bankaların bir çoğunun istekli olduğu vurgulanırken, halen 15 yıl ve 20 yıl vadeli ev kredisi sunan banka şubeleri de mevcut.

2019 yılında 3 dernek tarafından uygulanan bir kampanya ile konut kredisi vadeleri 20 seneye çıkarıldı. Bu dernekler;

  • Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği,
  • Emlak Konut GYO,
  • Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) Derneğidir.

Bu 3 derneğin birlikte başlatmış oldukları kampanya ile 1 ŞUBAT 2019 tarihinden itibaren müşterilerine en uzun 20 yıl vadeli ev kredileri verilecek. Kampanya henüz başlamadı ancak, 1 ŞUBAT 2019’de başlaması nedeniyle birçok müşteri başvuru için evrak hazırlamaya başladı.

Dernekler tarafından yapılan açıklamada ülkemizde 20 sene vadeli konut kredisinin daha önce olmadığını, halen 3 dernek ile bankalar arasında görüşmelerin sürdüğü belirtilirken, kredi başvurularının banka şubelerine yapılacağının altı çizildi.

20 yıl vadeli konut kredilerinin faiz oranları ise %0,75 ile %0,85 arasında olması planlanıyor. Bu kapsamda kredi çeken müşteriler ileride Re-finansman problemi ile karşı karşıya kalmamaları sağlanacak.

HERKESE 20 YIL SENE VADELİ KONUT KREDİSİ

Bankalar ile yapılan anlaşma neticesinde projenin şartları netleşecek ve bu krediden özellikle dar gelirli vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olması amaçlanıyor.  Orta gelir seviyesinde ki vatandaşımız içinde durum aynı olup, 120 ay vadeli aylık 4.100 TL. taksit ödenen bir daire için 20 sene vade yapıldığında aylık ödeme 2.900 TL.’ye düşmektedir. Bu da her ay vatandaşın 1.200 TL. daha az para ödemesini sağlamaktadır. Bu uygulamanın getirileri ise şunlardır;

  • İlk kez düşük faizli ve 240 ay uzun vadeli kredi imkanı sağlanmış olacak.
  • 20 sene için %0,75 – %0,85 faiz alınacak.
  • 120 ay vadede ise faizler %0,40  ile %0,50 aralığına inecek. (Bu durum daha önce %0,95 seviyesinden konut kredisi çekenler için yapılandırma imkanı doğuruyor)

KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLUN

1+1 veya 2+1 70 bin lira ile 90 bin lira arasında satılan dairelerden almak isteyen vatandaşlarımız için ise, 20 yıl vade yapılması durumunda kira öder gibi ev sahibi olmak kolaylaşacak. Uygulama yürürlüğe girmeden önce Garanti Bankası tarafından Kiracıya Mortgage kampanyası ile hali hazırda 20 sene vade yapılabiliyordu.

Denizbank müşterilerine anlaşma yürürlüğe girmese de, 240 ay süre ile konut kredisi vermektedir. Tabi vadenin uzun olması nedeniyle faiz oranı da %1,19 seviyelerinde olup, bu faiz oranı banka ile yüzyüze görüşme neticesinde yeniden hesaplanabilecektir.

1+1 90 BİN LİRALIK EV İÇİN 20 SENE VADELİ EV KREDİSİ

90.000 TL. fiyat biçilen 1+1 veya 2+1 bir ev için bankalardan 70.000 TL. tutarında konut kredisi (%80 sınırını geçmediği için) kullanmak mümkündür. Bu kapsamda ev almak isteyen dar gelirli vatandaşımız şuan itibariyle Denizbank’tan 240 ay vadeli konut kredisi çekmesi durumunda aylık sabit olarak 884 TL. civarında bir ödeme yapacaktır. Bu ödemenin 20 yıl boyunca sabit olduğu düşünüldüğünde, önümüzde ki bir kaç yıl içerisinde yüksek görünen bu meblağın ödeyeni yormayacağı değerlendirilmektedir. 240 ay vadeli bu kredinin hesaplama tablosunu bilgisayarınıza indirebilir, taksitleri inceleyebilirsiniz.

Şekerbank vatandaşa 30 yıl 360 ay vadeli konut kredisi veriyor. Şekerbank şubelerinden 15-20-25-30 yıl vadeler ile ev kredisi çekilebiliyor. Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Garanti Bankası’da Kiracıya Mortgage kampanyası ile 20 yıl vadeli konut kredisi imkanı sunmaktadır. Bu kredi sayesinde vatandaşımız her ay taksit taksit ödeme yaparak, uzun vadede ev sahibi olabilmektedir. Hesaplama ve faiz oranlarına gelirsek;

Yukarıda ki tabloda görüldüğü üzere 240 ay vadede banka aylık %1,14 faiz oranı uygulamaktadır. Kredinin tahsis edilmesi için ise 350 TL. masraf talep edilmekte olup, buradan inceleyebilirsiniz. Bu plana göre aylık ödemeniz yine 854,24 TL. olmaktadır.

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

Şuan itibariyle ülkemizde en düşük faizli ve en uzun vadeli (20 yıl) konut kredisi veren bankalar bunlarla sınırlı olup, yukarıda anlatılan anlaşmanın yapılması ile 01 ŞUBAT 2019 tarihinden itibaren birçok özel ve kamu bankasınca vadelerin 240 aya çıkarılması beklenmektedir. Bu uygulamanın MART ayında sona ereceği söylense de, 240 ay ev kredisi için müşterilerin yoğun ilgisi ile karşılaşacak olan banka şubelerinin rekabet amacıyla uygulamayı devam ettirecekleri düşünülmektedir. Kredi çekecek olan vatandaşa yenikrediler.com olarak tavsiyemiz,

  • Konut kredisi çekmek için gerekli evraklarını tanzim etmeleri,
  • 01 ŞUBAT 2019 tarihini beklemeleri,
  • Bankaların faiz oranları ve en yüksek vadeler hakkında araştırma yapmaları yönündedir.

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar arasında en uygun faiz oranı sağlayan bankayı YORUM bölümünde paylaşarak ev kredisi çekmek isteyenlere faydalı olabilirsiniz.

Yeni evinizin size sağlık mutluluk ve hayırlar nasip etmesi dileğiyle..