Alışveriş Kredisi Nedir ve Nasıl Kullanılır

Alışveriş kredisi son zamanlarda e-ticaret sitelerinde dahi karşımıza çıkmaya başlayan bir kredi seçeneği olurken, birçok kişi rahatlıkla alışveriş kredisi çekebiliyor. Bankalar ile mağazalar arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde müşterilerine kredi seçeneklerini uzun vadeler eşliğinde sunabiliyor. 1 aydan 12 aya kadar alışveriş kredisi seçeneği sunulurken, bazı bankaların özel olarak faizsiz olarak 12 aya varan alışveriş kredisi seçeneği sundukları biliniyor.

Teknoloji mağazaları dahil olmak üzere son dönemde kredi kartına kaldırılan taksit seçeneğini alışveriş kredisi seçeneği ile kapatmaya başlarken, binlerce liralık ürünleri nakit alma gücü olmayan veya nakit parasını bu ürünlere bağlamak istemeyen kullanıcılar cihaz satın almak istediklerinde alışveriş merkezlerinde bulunan mağazalardan alışveriş kredisine başvurabiliyorlar.

Zaman zaman tek bir SMS ile başvuru sonrasında mağazaya başvuran müşteriler, bazı siteler ve mağazalarda ise SMS sonrasında direkt onay almanız durumunda anında ürünü teslim alabiliyorsunuz. Hepsiburada, MediaMarkt ve bazı e-ticaret sitelerinde sunulan alışveriş kredilerinde ise ilk önce nakit olarak ödemeyi yapıyorsunuz, daha sonrasında ise hesabınıza nakit olarak kredi tutarı yatırılıyor.

Online Bankacılıktan Başvurulabiliyor

Hepsiburada ise İş Bankası aracılığı ile alışveriş kredisine imkan tanıyan sistem üzerinde çalışmalarını tamamladıktan sonra kısa süre öncesinde bu özelliği web sayfasından duyurmuştu. Müşterilerin kullanımına sunulan İş Bankası alışveriş kredisi seçeneğine sadece İş Bankası hesabı olanlar başvuru yapabilirken, İş Bankası hesabı olmayanlar ise herhangi bir şekilde alışveriş kredisine Hepsiburada sitesi için başvuramıyor.

Fiba Bank tarafından da aynı şekilde alışveriş kredisi seçeneği sunulduğu biliniyor. Vatan Bilgisayar tarafından sunulan alışveriş kredisi seçeneği sayesinde müşteriler 12 ay boyunca herhangi bir faiz ödemeden istediği akıllı telefonu satın alabiliyor ve 12 aya kadar faizsiz kredi seçeneğinden faydalanma şansını yakalıyor. Ancak kampanyaların sınırlı süre ve stok miktarında olabilecek olduğu gibi, uzun vadede daha yeni kampanyaların yaratılması gündemde olabiliyor.