KrediGO

Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

Araç sahipleri kasko değer listesi konusunda araştırma yapmaya devam etmektedir. Öncelikle bu konuyla ilgili yapılacak en genel tanım şu şekildedir; Sigortalıların kasko poliçelerinin daha rahat bir şekilde düzenlenmesini sağlamak için Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her ay hazırlanan listedir. Bu durum 2013 yılına kadar geçerli olmakla beraber yeni yönetmeliğe göre farklı kaynaklar da liste yayınlamaya başlamıştır. Ayrıca sigorta poliçe düzenlemesi sırasında aracın rayiç bedeli hangi referansa göre belirlenmiş ise tazminat yada hasar ödemesi ilgili referanstaki rakamlara göre işlem yapılmaktadır.

Kasko Değeri Listesi Ne İşe Yarar?

Öncelikle kasko değer listesi birçok ödemenin hesaplanmasında kullanılmaktadır. O halde bu listenin ne işe yaradığı ile ilgili aşağıdaki maddeleri inceleyerek çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz;

  • MTV ödemeleri sırasında kasko araç değer listesinde yer alan değer dikkate alınmaktadır.
  • Araçların değer listesi, kasko sigorta hesaplaması sırasında dikkate alınacak değerin belirlenmesinde kullanılmaktadır.
  • Hasar durumunda ödenmesi gereken tazminatın belirlenmesinde kullanılmaktadır.
  • Kasko değerinin belirlenmesi sürecinde araçların model, yıl ve markalarıyla beraber piyasa fiyatları etkili olmaktadır. Şirketler araçlar için hazırladıkları kasko tekliflerinde de bu listeden yararlanılmaktadır.
  • Araç sahibinin talep etmesi halinde kasko sigortası, araç değerinin %10 artışı veya yükselişi için yapılabilmektedir.
  • Bu liste 15 yaşına kadar olan motorlu kara taşıtları için hazırlanmaktadır.
HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç Kasko Fiyatı Sorgulama

Araç kasko fiyatı sorgulama işlemi için TSB yani Türkiye Sigortalar Birliği’nin web sitesine giriş yapmanız yeterlidir. Burada kasko değer listesi sekmesinden aracın model yılını, aracın markasını ve aracın tipini seçmeniz yeterli olmaktadır.

Kasko Değeriyle MTV İndiriminden Yararlanılabilir mi?

Güncel aracın kasko değeriyle MTV ödemesi indirimli alınabilmektedir. Aracın yaşına ve motor silindir hacmine göre belirlenen MTV tutarı, aracın kasko değerinin yüzde 5’ini aşmaması halinde düşük vergilerle ödenebilmektedir. Fakat bu indirimden yararlanabilmek adına araçlarda kasko sigortası olması şart değildir. Vergi dairelerine giderek bildirim formu doldurulması yeterlidir.

Kasko Değeri Listesinin Önemi

Aracın kasko bedelinin belirlenmesi başta olmak üzere hırsızlık, arıza ya da kaza gibi durumlarda zararın eksiksiz karşılanması için kasko değer listesi çok önemlidir. Buna ek olarak kasko bedelinin gerçek değeri dışında gösterilmesi halinde hak edilen miktardan daha düşük bir ödeme alınmaktadır. Bu yüzden aracın kasko bedeli doğru bir şekilde bildirilmelidir. Yapacağınız pek çok araştırmada en iyi fiyat garantili kasko sigortası konusunda yeteri kadar bilgiye ulaşabilir ve başvuru sürecinden sonra hizmet almaya başlayabilirsiniz.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Ruhsat Yenileme Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir