Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Bankalar kredi verirken nelere dikkat ediyor sorusuna cevap verdiğimiz bu makalemizde aradığınız soruların cevaplarınızı bulabilirsiniz. Günümüzde insanlar ihtiyaçlarını karşılamak veya bazı maddi problemlerini gidermek için kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Birden fazla kredi kullanan da, hiç kredi kullanmayan da bankalar kredi verirken nelere dikkat ediyor sorusuna cevap arıyor.

Bu yazımızda bankalar kredi verirken nelere dikkat ediyor konusuna değineceğiz.

Bilindiği üzere herkesin bir kredi notu vardır ve bankalar yapılan kredi başvurularını bu kredi notu üzerinden değerlendirerek olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırıp kredi çekmek isteyen kişiye bildirir. Kredi çekmek isteyen kişinin kredi notu iyiyse yani banka sicili bir başka deyişle finans geçmişi temiz ise bankanın krediyi onaylamaması için hiç bir neden yoktur.

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Bankalar, kredi vermeden önce kredi çekmek isteyen kişi ilgili şu hususları inceler;

 • 5 yıl içerisindeki kredileriniz, kredi kartlarınız, geliriniz gibi kriterleri inceler…
 • Daha önce kullandığınız kredilerinizi, kredi kartlarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz kontrol eder…
 • Bir başkasına kefil olduğunuz durumları inceler…
 • Kefil olduğunuz kişinin borcunu ödeme durumu kontrol edilir. Çünkü eğer kefil olduğunuz kişi borcunu ödeyemiyorsa o borcu sizin ödemeniz gerekeceğinden sizin kredinizi etkileyecektir.
 • Gelir il gider durumunuzu inceler. Örneğin aldığınız maaş miktarı ile evinizin kira olup olmadığı, otomobilinizin olup olmadığı gibi durumları inceler.
  Önceki dönemlerde ödenmemiş borç veya senetlerinizin olup olmadığını kontrol eder…
 • Banka hesaplarınızda ki mevduat hesaplarınızı ve sürelerini inceler…
HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bu ve buna benzer kriterler doğrultusunda incelemeleri tamamlayan banka kredi başvurusu yapan kişinin kredisini verir yada vermez.

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Bunların dışında bankalar ortaklıkları ya da üyeliklerinin bulunduğu KKB’nun (Kredi Kayıt Bürosu) kendilerine sağladığı ortak bir veri tabanından bireysel kredi hesap bilgilerini ve kredi kullanabilir durumunuzun ölçümüne imkan tanıyan detaylı bilgileri edinme hakkına sahiptir.

 •  Ödemelerinde gecikme yoktur…
 •  Gecikmeli ödemeleri söz konusudur…
 • 1 ila 6 aydır ödeme yapmıyor…
 •  Hesap, idari takibe alınmıştır…
 • Hesap, kanuni takibe alınmıştır…

Kredi kullanmak için başvuru yapmadan önce bu yazımızda yer verdiğimiz kriterleri, önemli noktaları , değerlendirme kıstaslarını manuel olarak kendi üzerinizde kontrol ederek kredinizin onaylanıp onaylanmayacağı konusunda bir ön fikir sahibi olabilirsiniz.

Bankalar kredi verirken nelere dikkat ediyor isimli bu yazımızda sizlere faydalı olmaya çalıştık.


İlgili yazılar