BES Nedir?

BES Nedir?

Çoğu kişi emeklilik adına bazı şeylerden habersiz olabilmektedir. BES nedir sorularına da açıklık getirebilmektedir. BES açılımı bireysel emeklilik sistemi anlamını taşımaktadır. Bireysel emeklik tasarruf ve yatırım sistemi kanununda değişikliklerde yapılması kafa karıştırıcı hal alabilmektedir. Fakat değişimler kanun tasarısına göre 45 yaş altı herkese BES zorunlu bir hale geliyor. Fakat çalışan toplumumuz cayma hakkını da kullanabilmektedir. Bireysel emeklilik sistemi cayma hakkı olmasından dolayı tam anlamıyla zorunlu olmamaktadır. Kamuda çalışanlar yasadan faydalanabilmektedir. Aynı zamanda özel sektör için de geçerli olması sunulan alternatifler arasında yer almaktadır. Çalışan toplumumuz emeklilik planlarına dahil olmasından dolayı kendisine bildirildiği tarihten iki ay öncesinde cayma hakkına sahiptir.

Bunun dışında merak edilen BES nedir sorusuna dair daha birçok şey bulunmaktadır. Cayma halinde ödenen kaytkı payları bulunuyorsa eğer hesapta bulunan yatırım gelirleri ile beraber 10 iş günü içerisinde çalışan toplumumuza para iadesi yapılabilmektedir. Şirket cayma süresi boyunca ödenen katkı paylarında değer kaybetmesini sağlayacak halde fon yönetimlerinden sorumlu olmaktadır. Cayma hakkını kullanan çalışanlar müsteşarlıkça belirlenen durumlarda katkı payı ödemesinde ara verilmesini de önerebilmektedir.

Bunların tamamen dışarısında çalışanların BES nedir sorularınaişyeri değiştirmesinde yeni iş yerlerinde bu madde kapsamında herhangi bir emeklilik planları var ise çalışanın birikimine ve aynı zamanda sistemde kazandığı emekliliğe belirlenen süresi yeni işyerinde ki emeklilik sözleşmesine aktarılmaktadır. Yeni iş yerinde emeklilik planının bulunmamasından dolayı çalışan talep ederse eğer önceki iş yerinde ki sözleşme dahilin de katkı payı ödenmeye devam etmektedir. Talep etmezse eğer emeklilik sözleşmesi sonlandırılmaktadır. Çalışanlar ise bu yöndeki taleplerini iş yeri değişiklerini takip eden ayın sonuna kadar iş yerine bildirmesi gereklidir. Tüm şirketlerin bu sisteme geçip geçmeyeceği henüz kesinleşmemiştir. Müsteşarlık tarafından uygun görülen bir şirketin sunacağı emeklilik planlarına dahil edilebilmektedir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Zorunlu BES Nedir? Avantajları nelerdir?