Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Borç yapılandırma işlemleri ihtiyaç anında bir ihtiyaç kredisi ödenmekte zorluklar ve sıkıntılar yaşanması muhtemeldir. Bunun yanı sıra SGK borçlarında ödenmekte sıkıntılar yaşanması halinde ya da motorlu taşıtlar vergisi gibi bazı vergiler ödenmesinde zorluklar yaşanmasında veya buna benzer daha birçok sıkıntılar da zamanında ödenmemesinden dolayı artmaya devam etmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı çeşitli kurumlar tarafından zamanla borç yapılandırmaları yapılarak ödeme kolaylıkları sağlanmaktadır. Borçlu olunan miktar için gerekli olan belgeler ile beraber yetkli mercilere başvuru yapılarak borcun bütçeye uygun olabilecek halde tasarlanarak ödenebilmektedir. Bankalardan daha öncesinde kredi kullanılmışsa eğer bunun yanı sıra ödeme planına da uyulmuyorsa kredi vadesi yüksek ödenerek en aza indirmeye çalışılabilmektedir.

Borçyapılandırma işlemlerinde kredi borçları ödenmeye devam edilirken faiz oranlarına indirim yapılırken bu indirimlerden faydalanabilme olanakları da sağlanmaktadır. Konut kredileri ülkemizde çok fazla yapılandırılan kredi yapılandırma nasıl yapılır gibi çelişkilere de sebebiyet vermektedir. Konut kredileri faizlerinin düşüşlerine bağlı olarak artan konut kredi yapılandırılmalarında kredinin kalan kısmı ise peşin olarak ödenmiş kabul edilmektedir. Aynı zamanda yeni kredi miktarı indirimli faiz oranları hesaplanarak yeni bir süre de eklenmektedir. Ek olarak ise konut kredileri yeniden yapılandırma ücretleri tahsil edilmektedir. Mağdur olmak istemeyen müşteriler kredi kullanıcılarının yeni faiz oranları eski faiz miktarları ile karşılaştırılması da faydalı olacaktır. Bilinmesi gereken bir diğer konu ise konut kredileri yeniden yapılandırma ücretleri tahsili üzerine açılan davaların kazanıldığıdır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  300 Bin Liralık Evin Konut Kredisi Taksiti 2 Bin 900 TL mi olacak?

Aynı zamanda bankaların bu ücretleri tahsil etme yetkileri de olmamasından dolayı kazanılan dava sonrasında bu ücretler kişilere iade edilmektedir. Borç yapılandırma yaparken dikkat edilmesi gereken birçok konuda bulunmaktadır. O neden ile ilk olarak ön araştırmalar yapılması gerekmektedir.