Borçlar Nasıl Bitirilir? | Borçları Bitirme Yöntemi

Borçları bitirme yöntemi adı altında onlarca makale / yazı okumuş olabilirsiniz. Doğru tahmin ediyorsunuz bu yazımız da onlardan biri. Ancak bir farkı var ve gerçekten denenmiş ve sonuca başarıyla ulaşılmış bir yöntemdir. Bu yazıyı hazırladığımda 11 adet icralık borcu bitirmiş olarak hazırlıyorum.

Borçları Bitirme Yöntemi

Borçları bitirme yönetiminin anahtarı, temek kuralı borçlarınızla barışmak ve borçlarınızı kabullenmektir. Her ne kadar borçlu olsanız da psikolojik olarak borçları bir türlü kabullenmiş bu nedenle de sürekli öteliyor olabilirsiniz.

İkinci adım olarak da borçlarınız için bir plan hazırlamalısınız. Borç bitirme planınız iki aşamadan oluşmalı. Birinci aşaması borçlarınızın tam listesinin çıkarılması ikinci aşaması ise ödeme planının oluşturulması olmalıdır.

Borçlar Nasıl Biter?

11 adet icraya gitmiş borcum vardı. Bu borçlardan bir kaç tanesini kredi kartı borcu, 1 tanesi kredi borcu, diğerleri de ttnet borcu, superonline borcu, vodafone borcu, türk telekom borcu ve bir kaç tane de alış veriş mağazasına olan borçtu.

Tüm borçları önem sırasına göre listeledim. Zaten avukatlık olan borçlarım için yapmam gereken tek şey belirlediğim sıraya göre borçlarımı ödemeye başlamak ve diğerlerine ödeme sırası gelene kadar yüklenecek faizlere razı gelmekti.

Sizde yukarıda sıraladığım borçları bitirme yöntemi olarak ilk adımları uygulayarak başlayabilirsiniz. İlk önce bankalara olan borçlara yoğunlaştım. Örneğin 5 bin liralık kredi borcumu ödemek için bir plan hazırladım. Aylık 1000 tl olarak ödersem 5 ayda kapatabilecektim. Aylık gelirim 3000 liraydı ve aylık 1000 lira rahatlıkla ödeyebilirdim. Kalan 2000 lira ile de hayatımı idame ettirecektim. Ev kirası, mutfak masrafı ve faturaları çıktıktan sonra gereksiz tüm masraflardan kurtularak kalan miktardan aylık en az 250 tl bir köşeye koymaya başladım.

Borçları Bitirme Yolları

Bir borcu bitirirken diğer ödemesi gelen borç için de bir miktar birikim yapmış olacaktım.

Nitekim de öyle oldu. 5000 tl’yi ödediğimde 1000 lira borcu olan kredi kartının birini tek ödeme de kapatabildim.

  • Daha sonraki ödemelerimin hepsini bu minval üzerine inşaa ettim. 1,5 yıl içerisinde hem hayatımı idame ettirip hem de borçlarımı ödedim. Geriye dönüp baktığımda 11 adet icralık borcumu kapattığımı gördüm.
  • Çok şükür ki artık hiç bir bankaya, kredi kartına, mağazaya borcum yok.
  • Borçları bitirme yöntemi adı altında kendi tekniğinizi de geliştirebilirsiniz.