KrediGO

Bütçenize En Uygun Konut Kredisi Nasıl Seçilir?

Konut kredisi hesaplamaları yapılırken nelere dikkat edilmeli ? Bütçenize en uygun ev kredisine nasıl karar verebilirsiniz?

En uygun ve en ucuz ev kredisine kara vermeden önce bütçe planlaması yaparak başlamanız gerekiyor. Gelir ve gider hesaplarınızı doğru yaparak ödeme planı oluşturmanız ve bu bütçenize göre ev kredisi hesaplama çalışmaları yapmanız mantıklı olacaktır. Bu konuda tercih ettiğiniz bankadaki müşteri temsilciniz size en doğru kredi faiz oranı ile en uygun krediyi nasıl kullanabileceğiniz konusunda yardımcı olacaktır.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisinde tüketiciye sunulan kampayalar karşısında hangi kriterlerin öncelikli olduğuna karar verilerek kredi karşılaştırması yapılır. En uzun vadeli ev kredisi aylık taksiti en düşük dolayısıyla ödemesi en kolay kredi olarak görünse de en yüksek vade her vakit en doğru seçim olmayabilir. Seçilecek vadenin yanında diğer tüm kriterleri de göz ününde bulundurmak gerekir. Temelde kredi taksitlerinin aylık gelirin yüzde 40’nı aşmamasına göre kolay bir hesaplama da yapılabilir ancak aylık gelirden harcamalar ve öngörülen masraflar çıkarıldıktan sonra elde kalan paraya göre vade seçimini yapmak en doğru seçim olacaktır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Konut kredilerinde en çok sorulan sorular

Farklı Bankalardan öneri Almak

Bankaların kredi kullandırma koşulları kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Kredi notu yüksek tüketici istediği bankalar kolaylıkla kredi kullanabilir ve bankayla masraf pazarlığına girme şansı yüksektir. Kredi notu banka kriterlerinin altında olan tüketicinin ise ev kredisi kullanma olasılığı oldukça düşüktür. Genelde bir bankadan red cevabı alan bir tüketici diğer bankalardan da aynı cevabı alır. Bazı koşullada kefil ve ekstra gayrimenkul ipoteği ile kredi kullanabilir ancak bu durumla cok sık karşılaşılmaz. Yine de farklı bankalardan öneri alınarak masraflar iç vade sonunda ödenecek yekün rakamlarlar karşılaştırılmalıdır.

Projeden Ev Kredisi Kullanmak

Konut projelerinin bankalarla olan anlaşmaları gereği ürem oranları piyasa ürem oranlarına göre daha düşüktür. Bağlı kredi kapsamında kullanılacak ev kredisinde proje sahibi ile banka arasında yapılan anlaşmayla risk paylaşımı da yapılmış olur.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kısa vadeli kredi ile uzun vadeli kredi arasındaki farklar nelerdir?

Tüketici Kanunu’na göre tüketicinin ev kredisi kullanarak satın aldığı konutun zamanında ya da gereği gibi teslim edilmemesi durumunda satıcı sağlayıcı ve ev finansmanı kuruluşu krediden müteselsilen mesul olur. Bankanın sorumluluğu konutun teslim tarihine göre belirlenir Konutun teslim edilmemesi ya da noksan teslimi halinde bankanın sorunluluğu ev teslim tarihinden itibaren kullanılan kredi miktarı ile sınırlıdır.

İlginizi Çekebilir