Çiftçi Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Tarımsal krediler genelde çiftçi kredisi başlığı altında verilmektedir. Çiftçiler kendi imkanları ile ekip biçse de kimi zaman beklenmedik sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bir önceki yılın hasadının verimli olmaması, ününün heba olması, fiyatın düşük olması, ekipmanların arızalanması gibi nedenlerle çiftçilerin nakde sıkıştığı dönemler çok olmaktadır. Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerinden destek alması söz konusudur. Kooperatif yetkisi dahilinde 50 bin, bölge birlikleri yetkisi dahilinde 250 bin, merkez birliği yetkisi dahilinde ise bir milyon TL kredi kullanılabilmektedir. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile kullanılan kredilerde faiz oranları, vade sayısına göre değişmektedir. Bir yıla kadar vadelerde yüzde 8, 1 ile 4 yıla kadar vadelerde yüzde 10, 4 yıldan uzun vadelerde ise yüzde 11 faiz uygulanmaktadır. Devletin çiftçiye verdiği desteklerin yanı sıra bankalar da çiftçilere özel krediler vermektedir. Bu sayede çiftçiler, düşük faizle kredi kullanmakta, üstelik ödemeler de masat zamanı yapılabilmektedir.

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar

Kamu ve özel bankalar, çiftçilere yönelik kredi paketleri ile önemli destek sunmaktadır. Çiftçi kredisi veren bankalar arasında olan Denizbank, tarımsal yatırım kredileri paketiyle ile traktör ve tarımsal ekipmanlar kredisinin yanı sıra arazi alımı için kredi, sera yapımı ve modernizasyonu için kredi, meyve tesisi için kredi, damla sulama için kredi, organik ürün yetiştirmek için kredi vermektedir. Denizbank, çiftçi kredilerinde esnek ödeme avantajı sunmaktadır. QNB Finansbank da çiftçilere başta taksitli kredi olmak üzere farklı kredi seçenekleri destek vermektedir. Yapı Kredi, çiftçilere özel olarak sunduğu kredilerinde farklı avantajları hayata geçirmektedir. Kredinin ödeme planı ise hasat zamanına bağlı olarak esnek vadelerde ya da eşit taksitlerde yapılabilmektedir.

Çiftçi Kredisi Avantajları Neler?

Çiftçi kredisinin önemli avantajları vardır. Örneğin Ziraat Bankası, destekleme ödemelerine aracılık etmektedir. Ziraat Bankası çiftçi kredileri, uygun ödeme koşullarında uzun vadelerle kullandırılmaktadır. Ziraat Bankası çiftçi kredisi taksit ödemelerinin, 1, 3, 6 ve 12 ayda bir yapılması mümkündür. Çiftçi kredisine Ziraat Bankası’nın tüm şubelerinden başvurulabilmektedir. Ziraat Bankası çiftçilere yüzde 0,85 faizle kredi vermektedir. Denizbank’ın uyguladığı faiz oranı ise aylık yüzde 1,29’dur. Çiftçi kredilerine başvuru yaparken bazı evrakların sunulması gereklidir. Çiftçiler başvuru yaparken kimlik kartının aslı ve bir adet fotokopisini, ikametgah senedini, kayıtlı mülklerin olması durumunda bunların kira kontratını, bulunulan yerin tapusunun aslı ve fotokopisini, bunların yanı sıra ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi belgesinin bizzat banka şubesine sunulması gereklidir.