Emekli ve Engelli Maaşına Haciz Konulabilir Mi?

Emekli ve Engelli Maaşına Haciz Konulabilir Mi?

Bugün Türkiye’de en fazla yaşanan ekonomik sıkıntılar her zaman bankalar üzerinden ve bankalar ile ilgilidir. Müşterilerin kredi çekmesi veya kredi kartını kullanması sonrasında bunlara ait olan borçları ödememesi durumunda her bir borçlu vatandaş hakkında yetkililer tarafından yasal işlemler başlatılır.

Eski yıllara oranla 2018 yılında artık bankalar haciz işlemlerinde ilk öncelikle müşterilerine 3 ay boyunca müddet tanımakta oldukları gibi herhangi bir şekilde eve haciz işlemini anında uygulama hakkına sahip olamıyorlar. Resmi olarak alınan kararlar ve yasaların düzenlenmesi sonucunda eğer ki bir borç 2 ayı aşkın süredir ödenmezse haciz işlemleri başlatılıyor ve yasal takip sonucunda direkt olarak mal varlığı kontrol ediliyor. Eğer kişinin kendisinin üzerine tapulu malı var ise bunların üzerine ”ŞERH” konuluyor ve malın satışı engelleniyor.

Bir yandan da borcun ödenmesi istenirken, eğer ki borç ödenmezse banka veya alacaklı kişi tarafından başlatılan yasal takip sonucunda kişinin tapulu malları banka tarafından ”ihale” aracılığı ile satışa sunulabiliyor. Maalesef günümüzde birçok kişi tapulu malının banka tarafından hiçbir şart ve koşulda satılamayacak olduğunu sanıyor ve daha sonrasında ellerinde bulunan mallarından olabiliyorlar.

SSK, Bakım Maaşı, Yaşlılık Maaşı ve 2022 Maaşına Haciz KONULAMAZ!

Bugün Türkiye’de SSK, bakım aylıkları veya bakım maaşı, 2022 engelli maaşı, yaşlılık maaşı, dul ve yetim aylığı gibi aylıklara Türkiye Cumhuriyeti yüksek yargısının aldığı kararlar ve Anayasal Haklar kapsamında hiçbir şekilde el konulamayacak olduğu net bir şekilde bildirilmiştir. 

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Bitcoin Güvenilir Mi?

Bu maaşlara gerek banka, gerek devlet, gerek ise alacaklı tarafından her ne şart ve koşulda olursa olsun, sizin kendinizin ”maaşımdan kesilsin” onayı ve imzası alınmadan kesinti uygulanamaz, haciz işletilemez ve herhangi bir şekilde bloke edilemez. Eğer ki bir alacaklı tarafından noter aracılığı ile bu maaşlarınızdan herhangi birisine haciz konulursa yapacağınız itiraz sonucunda hemen haciz kaldırılacaktır ve herhangi bir şekilde haciz işlemi uygulanmayacaktır.