Emeklilere Özel PTT Kredisi

Halk arasında emekli kredisi veya emeklilik kredisi olarak da bilinen PTT kredisi, ihtiyaç kredisinden faydalanmak isteyen emeklilerin en merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu yazımızda emeklilere özel PTT kredisi nasıl alınır, nasıl çekilir, hangi şartları vardır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Uzun yıllar boyunca çalışıp emekli olduysanız, emeklilik maaşı hak ettiyseniz birçok bankada olduğu gibi PTT bank’ın dan emeklilere özel kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere PTT size kendi kasasından kredi vermez. PTT diğer bankalar ile sizin aranızda aracılık ederek kredi kullanmanıza aracılık eder. PTT ile anlaşması olan bankaların sunduğu avantajlı faiz oranlarından faydalanarak bireysel kredi, ihtiyaç kredisi gibi kredi türlerinden birini kullanabilirsiniz. Kredi çekmek isteyenler için aracılık görevi üstlenen PTT, başvurunuzu ilgili bankaya yönlendirir ve başvurunuz banka tarafından değerlendirilip, cevaplanır. Kredi başvurunuz banka tarafından onaylanırsa PTT memuru veya PTT görevlisi size bir kredi kullanım sözleşmesi imzalatır. Bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra aracılık görevini üstlenmiş olan PTT size kredi miktarınıza karşılık gelen tutarı öder.

PTT Kredisi diğer bankalarda olduğu en fazla 48 ay vade ile kullandırılmaktadır. Faiz oranları ise PTT’nin sizin adınıza krediyi onaylattığı bankanın faiz oranlarına göredir. Her bankada faiz oranları değişiklik göstermektedir.

PTT’den kredi kullanmak isteyen emekliler eğer maaşlarını PTT Bank üzerinden alıyorsa o zaman PTT Bank’tan emeklilik kredisi kullanmaları daha mantıklı olacaktır. Çünkü, PTT bazı özel durumlarda müşterilerine özel faiz indirimleri veya vade seçenekleri sunabiliyor.

PTT’nin emekli kredisi için en dikkat ettiği husus yaş durumudur. Yaşınız 78’den yukarı ise kredi kullanmanız biraz zorlaşabiliyor. 78 yaşına kadar 48 ay vade ile kredi kullanabilirsiniz. Ancak 80 yaşındaysanız sadece  24 ay vadeli kredi kullanabilirsiniz. Buradaki 80 yaş sınırı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi kurumlarından birisi olan Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Türkiye’de en uzun ömür ortalaması 80 olarak belirlendiği içindir.

PTT emeklilik kredisi kullanmak içi bizzat bir PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. PTT emeklilik kredisi adı altında anlattığımız tüm bu bilgiler yalnızca PTT Bank için değil, diğer tüm bankalar için de geçerlidir. Herhangi bir bankaya gitmeniz durumunda da burada anlattığımız işlemlerle ve değerlendirmelerle karşılaşacağınızı bilmelisiniz. Sadece özel bankalarda 75 yaş üzerine kredi verme işlemi PTT gibi aracı kurumlar olmadığı takdirde pek sıcak karşılanmıyor.