Emeklilik Maaşı İle PTT Kredisi Nasıl Alınır?

Emeklilik Maaşı ile PTT Kredisi son zamanlarda internette en çok aratılan terimlerdendir. Kredileri her bankanın veya kuruluşun özel ilgi gösterdiği kredi türüdür. Emekli kelimesi ülkemizde toplumsal olarak da güven veren bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Emekli insanlar hayatının belirli bir bölümünü düzenli olarak çalışmaya adamış ve sonunda emekli olmaya hak kazanmış kişilerdir. Hal böyle olunca bireysel ve kurumsal olarak emeklilik kavramı güvenilir bir kavram gelmektedir.

PTT kredisini kimler alabilir, PTT kredisine başvurma şartları nelerdir, Emekli Maaşı ile PTT kredisi nasıl alınır gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

PTT İhtiyaç Kredisi İçin Gereken Koşullar

Emeklik Maaşı ile PTT kredisi başvurusunda çekilmek istenen kredi miktarının en az 500 TL, en fazla ise 45 bin TL olması gerekiyor. Bu limit bankalar tarafından konulmuş genel limitlerdir ve çoğu bankada yada finans kuruluşunda bu rakamlar geçerlidir.

Emeklilik maaşı ile PTT kredisi‘nin geri ödenmesi için en fazla 36 ay taksit yapılabilmektedir. 36 ay vade de tıpkı kredi alt ve üst limitleri gibi standarttır.

Emekliler “PTT kredi kullandırma ücreti” ödemek zorundadır. Bu ücret 10 TL’dir. Bu ücret PTT’nin belirlediği ve aldığı bir ücrettir. Çünkü PTT kredi vermez. Sadece kredi veren bankalar ile kredi kullanmak isteyen kişiler arasında aracılık görevini üstlenir.

Kredi kullanacak olanlara hayat sigortası yapılmaktadır. Özellikle emekli olanlar için mutlaka sigorta yapılması şartı aranmaktadır. Diğer yaştan insanlar bazen kendi istekleri ile sigorta parasından kaçmak için hayat sigortası yaptırmadıkları görülmüştür. Sigorta için ödenmesi gereken ücret ise kişiden kişiye farklılık gösteriyor. 60 yaşındaki emekli ile 75 yaşındaki emekli arasında hayat sigortası ücreti farklıdır.

PTT ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenleri bir de yaş sınırı bekliyor. 80 yaşından büyük olan emekli vatandaşlara kredi verilmemektedir. Fakat 12 ay içerisinde geri ödemenin tamamlanacağı belirtilirse bu yaş sınırı 82’ye çıkarılıyor. Yani vade düşerse emekli kredisi çekme yaşı da büyüyor. Kısacası emekli kişi 83 yaşına geldiğinde kredisinin geri ödemesini tamamlamış olmalıdır.

Emeklilik Maaşı İle PTT Kredisine Nasıl Başvurulur?

Emeklilik Maaşı ile PTT Kredisi çekmek için emeklinin bizzat, PTT şubesine gitmesi gerekmektedir.
Maaşını PTT’den alan emekliler kimlikleri ile birlikte PTT şubesine giderek PTT Kredi Formunu eksiksiz,hatasız ve yanlış bilgi içermeyen bir şekilde doldurmalıdır.
PTT memuru formdaki bilgileri sisteme girdiğinde kredisinin onaylanıp onaylanmadığını hemen ya da birkaç gün sonra emekli kişiye bildirebilir.
Şayet kredi onaylanır ise PTT ihtiyaç kredisi sözleşmesi imzalanır. Para kredi sahibi tarafından nakit olarak çekilebilir.