Engelli Evde Bakım Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir

Engellilere her ay ödenen ”evde bakım aylığı” sosyal güvence olarak görülmese dahi ”yardım” adı altında yıllardan beridir devlet tarafından engelli bakıcılarına veya ailesinden herhangi bir yakınına ödenen maaş olarak biliniyor. Her ay ödenen evde bakım maaşı zaman zaman ”2022 maaşı” ile karıştırıldığından dolayı engelliler mağdur olabiliyor. Ancak günümüzde engelli evde bakım aylığı ile 2022 maaşı ayrı maaşlar olduğu gibi 2022 maaşı 3 aydan 3 aya olacak şekilde engellinin kendisine ”Kaymakamlık” tarafından ödenen yardım maaşıdır.

Evde bakım aylığı ile 2022 maaşından bağımsız olarak engelli vatandaşa bakan annesi, kardeşi veya herhangi bir uzaktan hiç tanımadığı Türk vatandaşı bakıcıya ödenmektedir. Bakıcının hesabına İl Valiliği tarafından her ay yatırılan ve tutarı yılda 2 defa değiştirilen evde bakım aylığının hangi durumlarda kesilebilecek olduğu da sık sık engelliler tarafından sorulan sorular arasında kendisine geniş yer bulmaktadır.

Engelli evde bakım aylığının güncel tutarı 2019 yılı için 1068 TL olarak belirlenirken, engelli aylığının normal şartlarda hiçbir şekilde kesilmesine müsaade edilmemelidir.

Eve Gelen Yetkililer Karar Verebilir Ancak.

Evde bakım maaşı alan kişinin evine yılda bir kez veya 6 ay aralıklarla yılda 2 kez Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yetkili memurlar gelebilir. Genellikle 2 veya 3 kişi olarak memurlar engelli hastanın durumunu kontrol etmek ve bakıcının gerçekten engelli hastaya bakıp bakmadığını kontrol ederek durumu kontrol altında tutmak için ev ziyaretlerinde bulunurlar.

Eve gelen yetkililer hastanın bakıcısına ve kendisine elbette kendilerine verilen görev dolayısı ile sorular sorabilecek oldukları gibi bazen yetkililerin kötü tavırları da aileleri derinden yaralamaktadır.

Dolabınızı Kontrol Edemez, Giyim ve Diğer Eşyalarına Bakamazlar!

Evde bakım aylığı alan kişinin evine gelen hiçbir memur evin genel görünüşü ve hasta ile bakıcının durumu dışında başka herhangi bir yere bakamazlar. Eski zamanlarda olduğu gibi hala daha bazı kötü niyetli memurlar tarafından buzdolabı ve diğer eşyalar kontrol edilirken, buna bakıcı veya evde bulunan herhangi bir kişi direkt olarak karşı çıkmalı ve bu durumu BİMER aracılığı ile bildirerek yetkililerin görevlerini suistimal ederek kendisini ve ailesini aşağılamaya çalıştığı yönünde bir dakika bile beklemeden şikayet etmelidir.

Evde Bakım Aylığı Hangi Durumlar Kesilir?

Evde bakım aylığı şu durumlarda kesilebilir ve yapılacak itirazlar sonrasında tekrar bağlanabilir;

  • Maddi durum ile ev düzeni (kira tutarı, lüks mücevheratlar ve genel görünüm) uyumsuzluğu
  • Bakıcının hastaya en az 8 saat yanında bulunmaması
  • Hastanın bakım şartlarının kötü olması veya şiddet görüyor olması
  • Bakıcının hastanın evini kendi çıkarları için kullanması
  • Gelir düzeyinin yüksek olması
  • Yüksek mal varlığına sahip olunması

Durumunda devlet yetkilileri evde bakım maaşını durdurabilir yani kesilmesi yönünde karar verebilir. Ancak eğer siz kendinizin haklı olduğunuzu düşünüyorsanız kuruma giderek tekrar itiraz edebilir ve maaşın tekrar bağlanması için evinize farklı bir heyetin gönderilmesini isteyebilirsiniz. Ne olursa olsun eğer kendiniz haklı iseniz kurumda size söylenenlere bakmayarak itirazınızı yazılı olarak yapmanız ve BİMER üzerinden durumu bildirmeniz önerilir.