Güncel Evlilik Kredisi Fırsatları ve Kampanyaları

Aile Sosyal Politikalar Bakanlı sosyal yaşamı destekleme adına genç yaştaki bireyleri evliliğe teşvik etmek amacıyla devlet destekli evlilik kredisi verilmeye başlanmıştır. Evlilik kredisi 2019 yılında başvuruda bulunan ve gerekli şartları taşıyan gençlere verilecek kredidir. Evlenmeyi düşünen gençlere maddi destek sağlanması amacıyla oluşturulan evlilik kredisi almak için gerekli şartlar ise aşağıdaki gibidir.

Faizsiz 1 yıl geri ödemesiz 10.000 TL evlilik kredisi şartları

İlgili Bakanlık tarafından maddi destek ihtiyacı duyan gençlerin faizsiz evlilik kredisinden yararlanabilmeleri için taşımak zorunda oldukları şartlardan ilki yaş ile ilgilidir. Evlenmeyi düşünen ve maddi yetersizlikler nedeniyle bun gerçekleştiremeyen gençlerin yaşları 18 ila 24 yaş aralığında olması ve ilk defa evlenecek olması şartlarını taşıyor olmaları istenecektir. Ayrıca bu gençlerin Türk Ceza kanunda yer alan ağır suçlarından herhangi biri ile cezaya çarptırılmamış olmaları da bakanlığın istediği şartlar arasındadır. En önemlisi ise evlenmek için gerçekten yardıma ihtiyaç duymak, maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyecek durumda olmak gibi şartların taşınıyor olması devlet destekli evlilik kredisi şartları arasındadır.

Yani bu şartlara haiz olan bu şartları ve kriterleri sağlamış olan gençler devlet tarafından verilecek olan faizsiz evlilik kredisinde faydalanabilecektir. Türk vatandaşı olmak şartı da ayrıca aranmaktadır.  Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bu kriterlere uygun olan her türk vatandaşı bay bayan evlenmek isteyen gençlere faizsiz 1 yıl geri ödemesiz 10.000 TL evlilik kredisi verilmektedir. Devlet destekli faizsiz ilk yıl geri ödemesiz 10 bin lira evlilik kredisinin toplam geri ödemesi 4 yıldır ve kamu bankaları aracılığıyla verilecektir. ilk yıl çocuk sahibi olan ailelerin İlk yıl geri ödemesiz verilen faizsiz 10 bin lira evlilik kredisinin geri ödemesi 1 yıl daha ertelenebilecektir.

Evlilik kredisi nasıl alınır? (2019)

Devlet destekli faizsiz 10 bin lira evlilik kredisini almak isteyen üniversite mezunları için de yaş şartı 24 den 26 ya çıkarılmıştır. Evlenmek isteyen gençlerden birisinin devlet yurtlarında veya yetimhanelerde kalmış olması nedeniyle bakanlığın kredinin geri ödemesini 2 yıl ertelemeli olarak verebilecektir. Yine geri ödemesinin 4 yılda tamamlanması istenmektedir.

Evlilik kredisi kamu bankaları tarafından ödenecek olması sebebiyle ödemeleri almak isteyen gençler bankalara başvuruda bulunarak çıkan ödemesini alabilecektir.

Devlet destekli Evlilik kredisi 2019 ne kadar olacağı tam olarak bilinmese de 10 bin lira olarak belirlenen evlilik kredisinin 2019 yılında yaşam standartlarının değişmesi, ekonomik dalgalar ve enflasyonun artmasına bağlı olarak artış sağlaması bekleniyor. Başvuru yapan gençler ne kadar destek alacakları konusunda müracaat sırasında gerekli bilgileri alabilirler.

Ayrıca evlenecek çiftlere devlet tarafından verilecek çeyiz yardımı devlet katkısı ve ihtiyaç kredisi kapsamında verilen evlilik kredilerine başvuru yaparak da düğün öncesi masraflar karşılamak mümkündür.

Ziraat Bankası çeyiz parası

2019 yılında Evlilik kredisi almak isteyen gençlere bankada çeyiz hesabı açtırarak devletten sağlanacak olan çeyiz yardımı parasını alabilecekleri gibi her yıl mayıs ayında başlatılarak  eylül ayında biten  ihtiyaç kredisi kapsamında verilecek olan evlilik kredisine başvuru yaparak Ziraat bankasında Evlilik kredisi 2019 başvurusu yaparak alacakları krediler ile düğün masraflarını giderebilirler.

Ziraat bankası çeyiz parası nasıl alınır? (2019)

Faizsiz devlet kredisinden yararlanmak isteyenler ise 2019 yıl başvuruları takip ederek yeni evlenecek olan çiftlere sağlanacak 5+5 toplam da 10 bin lira çeyiz yardımını alabilirler. Bu krediden yararlanmak için anlaşmalı bankalara giderek çeyiz hesabı Türk lirası cinsinden  mevduat hesabı açtırmalı ve 3 yıl boyunca hesaba düzenli olarak birikim yapılmalıdır. Düzenli olarak para yatırılması gereken çeyiz hesabını çiftler ayrı ayrı açtırarak 3 yıl boyunda ister  3 aylık isterlerse aylık olarak en az 100 TL en fazla 1000 TL yatırarak devlet çeyiz yardımından yararlanabilirler. Bankalar nisan ayı itibariyle gençler için çeyiz hesabı açmaya başladı.

Çeyiz hesabında para biriktiren gençlerin isteği üzerine hesap 36 ay da veya 48 da sonlandırılarak sistemde çıkış yapılabilir. 36 aydan önce çıkanlara hiçbir şekilde ödeme yapılmazken, 36 ayı dolduran ve sistemden çıkanlara çeyiz yardımı biriktirdikleri paranın % 20 si kadar 4 bin lira destek verilirken, 48 ayı doldurup sistemden çıkanlara ise 4.500 TL devlet desteği çeyiz yardımı verilecektir.

Sistemde 60 ay ve 5 yılın üzerinde birikim yapan ve sistemde kalanlar ise çeyiz hesaplarındaki 15 bin TL parayı eksiksiz olarak alırlar.

Çeyiz yardımı veren anlaşmalı bankalardan olan Ziraat Katılım hizmetini buradan görebilirsiniz.  Ziraat bankası tarafından sunulan çeyiz yardımı parasını almak isteyenlerin mutlaka çeyiz hesabı edinmeleri gerekmektedir.Bu hizmetlerden yararlanmak isteyenler ise en yakın Ziraat Katılım Şubesine giderek başvuruda bulunarak çeyiz hesabı açtırıp çeyiz parası alabilirler.

Devlet evlilik desteği ile çeyiz hesabı arasında farklar nelerdir?

Çeyiz hesabı ilk kez evlenecek olan çiftlerin evlilik öncesinde birikim yapmaları şartına bağlı olarak birikim yaptıkları anlaşmalı bankalarda açtıkları çeyiz hesaplarına biriken para üzerine birikim süresine bağlı olarak en az yüzde on olmak koşulu ile devlet desteğinin eklenmesi iken evlilik desteği ise, devlet tarafından maddi imkansızlık yüzünden evlenemeyen gençlere devlet tarafından direkt olarak sağlanan kredidir. Anlaşmalı bankalardan çeyiz hesabı açtıran ve bu hesapta 3 yıl para biriktiren gençlerin kendi paralarının üzerine devletin sağladığı yardım ve destek uygulaması olan çeyiz yardımı uygulaması 2015 yılında başlamış olup halen devam etmektedir.

Devlet bankalarının evlilik kredisi şartları

Yukarıda belirttiğimiz gibi Ziraat bankasından ihtiyaç kredisi kapsamında mayıs ayında başlayıp eylül ayında biten evlilik kredilerinden yararlanarak da düğün masrafları karşılanabilir. Bunun için Ziraat bankasına kredi başvurusunda bulunmak yeterlidir. Ziraat bankası evlilik kredisi hesaplama için tıklayınız.

Evlilik kredisi 2019 yılında yapılacak olan başvurularda, BBDK’nın bankalardan 48 aylık ihtiyaç kredilerinde talep ettiği tüm evrak ve belgeler talep edilecektir. Bu belgeler Nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi ikametgah belgesi ve kendi adına kayıtlı son 3 ay içerisinde ödenmiş elektrik, su, doğal gaz, telefon, faturaları ile birlikte banka şubelerine şahsi olarak başvuru yaparak evlilik kredisinden yararlanmak mümkündür.