Faizsiz Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konut sahibi olmak isteyenler faizsiz ev kredisi şartlarını araştırırken karşısına birçok seçenek çıkabilmektedir. Ancak faizsiz konut kredisi avantajından yararlanmak için bazı kriterlerin olması gereklidir. Öncelikle faizsiz konut kredisinden yararlanılarak ev sahibi olmak için TOKİ’ye başvurulmalıdır. Bir başka şart da görevleri nedeniyle gazi aylığına hak kazananlarla ölenlerin dul eşi, eşinin hayatta olmaması yada evlenmesi halinde çocukları, çocukları yoksa anne ve babası, görevdeyken şehit olan er ve erbaşların yakınları, faizsiz konut kredisinden yararlanabilmektedir. Ancak hak sahibi olmak, her yerden ev almak anlamına gelmemektedir. Faizsiz ev kredisinden TOKİ tarafından inşa edilmiş konutlardan birinin satın alınması üzerine verilmektedir. Bu şekilde 2 kez konut kredisi kullanılmaktadır. Üçüncü konut için bu imkandan yararlanılması söz konusu değildir.

Hangi Durumlarda Faizsiz Ev Kredisi Kullanılır?

Bunun yanı sıra bankalar da sıfır faizle ev kredisi vermektedir. Bu tip kredide sadece anapara ödemesi yapılmaktadır. Kullanılan anapara haricinde başka bir ödeme yapılmamaktadır. Sıfır faizli krediler genellikle taşıt kredilerinde kullanılsa da konut kredisi için de geçerlidir. Özelikle büyük inşaat şirketlerinin bankalarla yaptığı anlaşmalar çerçevesinde faizsiz ev kredisi avantajı ile konut sahibi yapmaktadır. Sıfır faizli ev kredisi ile satış, genelde genellikle yeni inşaat projelerinde geçerlidir. Faizsiz konut kredisi bankayla inşaat şirketi arasında yapılan bir anlaşmanın sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bankaların da faizsiz konut kredisinden zarar ettiğini söylemek imkansızdır. Banka bu kredi türünden de kar elde etmektedir. Bu kredi türünden yararlanmak için ilk yapılması gereken, talep elden peşinatın inşaat şirketinin hesabına yatırılmasıdır.

Faizsiz Ev Kredisi Şartları Neler?

Faizsiz konut kredisi için bankalarla anlaşmalı olan inşaat projeleri aranmalı, sonrasında inşaat şirketi ile iletişime geçilmelidir. Ancak faizsiz konut kredilerinde vade süresinin 120 ay olması beklenmemelidir. Bu tür krediler genellikle 12 vade ile sunulmaktadır. Bu durumda aylık ödemelerin yüksek olması kaçınılmazdır. Faizsiz ev kredisinden yaralanılarak kont satın alınmak istendiğinde finans şirketlerinin bankalar kadar zorluk çıkarmadıkları bilinmektedir. Bu nedenle özellikle bazı büyük inşaat firmaları kendi finans şirketlerini kurmuştur ve konut sahibi olacakları bu şirketler üzerinden faizsiz konut kredisi sunmaktadır. Ancak bankalar da anlaşmalı oldukları inşaat şirketleri üzerinden belli bir vade oranı ile faizsiz ev kredisi vermektedir. Faiz ödemek istemeyenlerin tercih ettiği bu kredi sisteminde vade sonuna kadar herhangi bir faiz ödemesi yapılmamaktadır ancak ödemelerin gününde yapılmasına dikkat edilmelidir. Kredi ödemesi geciktirildiğinde gecikme faizinin uygulanacağı akıldan çıkarılmamalıdır.