Halkbank esnafa %0,83 faizli nefes kredisi

Başbakanımız; Kobilere Bankalar ve TOBB işbirliği ile yapılan toplantının ardından çıkan kararla  12 ay vadeli % 0,83 faizlerde nefes kredisinin verileceğini ve başvuruların Denizbankası, Halkbank ve Ziraat bankasından alınacağının müjdesini nihayet verdi.

Kobilere % 0,83 faiz oranları ile nefes kredisi desteği verilecek

Başbakan Binali Yıldırım Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Denizbank ve Ziraat bankasının ilk defa hayata geçirecekleri nefes kredisi lansman töreninde önemli açıklamalarda bulunarak esnafın beklediği destek kredisi müjdesini verdi.  Başbakan Yıldırım, TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Ziraat bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tükefçinin katıldığı toplantıdan esnaflara özel % 0,83 faiz oranları ile 12 ay vadeli nefes kredisi verilmesi kararı çıktı. Şuana kadar % 14 faiz oranlarından kredi alabilen esnaflar nefes kredisi ile artık % 10 seviyesinin altında kredi lansmanından yararlanabilecek.

Kobilere nefes kredisi lansman törenini izlemek için tıklayınız.

Nefes Kredisi ile Kobilere yıllık % 9,90 faiz, yüzde 15, yüzde 15, yüzde 18 olan faizi 9,90 oranına denk gelecek şekilde % 10 faiz oranlarının altında ve 5 milyar lira destek kredisi verilecek. Bu kredilerle esnaf ve Kobiler aylık % 0,83 faiz oranları yıllık yüzde 0,83 x 12 ay: yüzde 9,90 faiz oranlarıyla kredi lansmanında yararlanabilecek.

2019 yılının ekonomik yönden daha iyi olacağının ve bütçe hesaplarının planlamalarının daha iyi yapıldığını ve kamuya yapılan yatırım için 80 milyar civarında bir bütçe belirlendiğini belirten Başbakan Yıldırım yapılan toplantı sonrasında alınan kararlar neticesinde esnafa aylık %0,83 faizli nefes kredisi verileceği açıklandı. Buna göre KOBİ’lere ve esnafa özel kredi desteği sağlanacak. Böylece Kobiler yılda 12 ay vadede % 9,90 faiz oranlarından nefes kredisi ile acil ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Maddi desteğe ihtiyaç duyan kobilere esnaf ve sanatkarlara Ziraat bankası ve Denizbank gibi Halkbankası da % 0,83 faiz oranlarında kredi kullandıracak.

Halkbankası nefes kredisi

Halkbankası Başbakan Binali Yıldırım’ın  TOBB Denizbank Ziraat bankası işbirliğiyle hayata geçirecekleri destek kredisi projesi ile esnaf nefes kredisi lansmanında destek veren bankalardan ilk olma özelliğini taşıyor. Törende konuşan Başbakanın diğer bankaları da projeye dahil olduklarını görmek istiyoruz çağrısından sonra lansman faizlerini esnaflara özel olarak % 0,83 oranına düşürerek projenin arkasında olduğunu ve bir devlet bankası olarak lansman denilince akla gelen ilk banka olmasının gereğini yaparak piyasa da yaşanan dalgalaanmalardan esnafın etkilenmemesi için yine esnafın yanında oldu.  2019′ ye sayılı günler kala verilen müjde ile esnaflar alacakları nefes kredileri ile acil nakit ihtiyaçlarını gidermenin yanında düşük faiz oranlarıyla kredi alarak faizlerden etkilenmeden 2019′ yi de rahat geçirecekler.

Ekonomide hizmet ve üretim sektöründe önemli varlığı olan küçük ve orta ölçekli işletmeler olan Kobilere sağlanacak nefes kredisinden kredi notu düşük olanlar, kara listede ve bankalarda borcu olanlar yararlanamayacak.

2019 de verilmesi planlanan faizsiz esnaf kredisinin bu kredi desteğinden ayrı olarak ayrılacak bütçe ve kaynaktan karşılanacağını ve bu destek kredisi maddi desteğe ihtiyaç duyan esnaf ve kobiler için % 0,83 faiz oranlarından verileceği ayrıca belirtildi.

Bu krediye ilaveten hükumet yeni yayınladığı paket ile KOBİ’lere 50 bin lira faizsiz kredi vereceğini açıkladı. Kredi Sanayi Bakanlığı ve KOSGEB tarafından karşılanırken, 1 yıl geri ödemesiz geriye kalan 2 yıl boyunca 3 ayda bir olmak kaydıyla 24 ay geri ödemeli olarak verilecek.

Şu ana kadar % 1,10 % 1,40 faiz oranlarından esnaf ve kobilere verilen kredilerin faizlerinin % 0,83′ e çekilmesi ile birçok esnaf kredi desteğinden kolaylıkla yararlanarak acil ihtiyaçlarını bu kredileri ile karşılayabilecek ve  2019 yılının esnafa iyi geleceği ve yeni yıl müjdesinin esnafın yüzünü güldürdüğünü ve daha da güldüreceğini ve yapılacak yatırımların ertelenmeden gerçekleştirilmesi için hükümet elinden geleni yapmakta ve ekonomik kriz söylentilerinden etkilenmeden 2019 nin esnaflar için iyi geçeceğinin sinyali olarak görülüyor.