Hangi kredi kartı daha iyi?

En avantajlı kredi kartı hangisi?

Kredi kartı; Cebimizde nakit olmadığı zamanlar için kullandığımızda gözümüze çok cazip gelse de günümüzde haberlere bile konu olan kredi kartı mağdurlarını görmektesiniz. Ve bu mağdurların sayısı kartın yanlış kullanımından dolayı gittikçe artmıştır. Nasıl ki çektiğimiz kredi bizim paramız değilse, bize verilen bir borç ise ,kredi kartı da kendi paramız değildir, bu  unutulmamalıdır. Bankadan alınan borç( yani kredi kartı) her ay düzenli ödenirse herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Ve kredi notunuz da düşmeyecektir. Fakat günümüzde artık koleksiyon yapar gibi kredi kartı taşıyan ve kullanan kişiler mevcuttur. Bir kartın dönem borcunu, diğer kart ile kapatarak aslında borç ödemiş olmuyoruz, bir nevi borcu o aylığına geciktiriyoruz. Bu yüzden çok sayıda karta sahip olmamak en mantıklısı olacaktır.

Örneğin; Son zamanlarda bir çok banka 1.000-1.500 TL geliri olan müşteriye 5.000- 6.000 TL limitli kredi kartı verebilmektedir. Bu banka sizi sevdiği için yaptığı bir şey değildir aksine borca girdiğinizde sizden faiz ödemesi almak içindir. Bu tarz bankalar yerine 1.000 TL maaşınız varsa 500 TL limitli kart veren bankayı tercih etmelisiniz.

En çok tercih edilen kredi kartı hangisi?

Aslında tüm kredi kartlarının nakit faiz oranları, gecikme faiz oranları ve alışveriş faiz oranları eşittir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına göre 2019 için tüm bankaların aylık akdi faiz oranı 2,02’dir, aylık gecikme faizi ise 2,52’dir. En ucuz kart aidat ücreti şuan için Garanti bankasına aittir. Akbank Axess ile yapılan alışverişlerde chip para 1 TL’dir. Bonuscard ile yapılan alışverişlerde 1 bonus 1 TL’dir. Garanti bankası ile yapılan kira ödemeleri, apartman aidatı ücreti ödemeleri gibi şeyler 2,50 TL’dir. Yapıkredi bankası ile 100 TL’lik bir fatura için 1 TL ödersiniz. Yani faiz oranı dışında bir çok unsur da vardır. Örneğin; Sinemaya sürekli giden biriyseniz Maximum özellikli bir kredi kartı çok avantajlıdır, ya da müze gezmeyi seviyorsanız yine İş bankası maximum ile ücretsiz gezebilirsiniz.

Günümüzde de en çok tercih edilen kredi kartları zaten Akbank, Garanti bankası ve İş bankası’dır.