İhtiyaç Kredisi mi, Taşıt Kredisi mi?

İhtiyaç Kredisi mi, Taşıt Kredisi mi?

İhtiyaç ve taşıt kredileri her zaman birbirinden farklı krediler olarak kullanılabilmelerine rağmen bazı vatandaşların akıllarında soru işaretleri bırakan krediler olarak geçiyor. Vatandaşlar araç almak istediklerinde araçlarının rehinli olacağını öğrendiklerinde büyük şok yaşarken, bununla birlikte hemen ihtiyaç kredilerine yöneliyorlar. İhtiyaç kredisi alarak taşıt alan vatandaşlar hem araçlarının üzerinde herhangi bir rehin ve şerh olmadığından dolayı istedikleri zaman aracı satabiliyor, araç üzerinde tam hak sahibi olarak bir takım sorunlar yaşamıyorlar. Bankaların zorunlu olan uygulamalarına da bu şekilde maruz kalmayan vatandaşların özellikle aracın yarısından daha azına kredi çekecek olduklarında bu yöntemi tercih ettikleri biliniyor.

Tüketicilerin alacak oldukları krediler kapsamında taşıt kredisi almaları durumunda hem kredi faizi daha yüksek oluyor, hem daha az kredi için daha fazla para ödemek zorunda kalıyorlar. Ancak bununla beraber vatandaşların taşıt kredisi ile ihtiyaç kredisi arasında kaldıkları da görülmüyor değil. Bazı vatandaşlar kredi alacak olduklarında taşıt kredisini seçmelerinin daha iyi olduğunu, çünkü bir takım gerekçeleri olduğunu belirtiyorlar.

Taşıt Kredisi Her Zaman Daha Çok Çıkar

Taşıt kredisi çekecek olan vatandaşa taşıt rehinli olarak teminat gösterileceğinden dolayı aracın %80’ine kadar kredi verebilir. Ancak ihtiyaç kredisinde herhangi bir rehin edilecek mal varlığı bulunmadığı durumda daha az tutarda ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Bu durumdan dolayı birçok orta gelir düzeyinde olan tüketici ihtiyaç kredisi çekemeyecek oldukları cevabı kendilerine banka yetkilisi tarafından verildiğinde taşıt kredisini seçmek zorunda kalıyor. Taşıt kredisi seçecek olan vatandaşların bazı zorunlu uygulamalar dolayısı ile bankaya ödedikleri ekstra paralar da bankanın kendi karı açısından faydalı olduğu için, tüketicileri genellikle taşıt kredisine yönlendirebiliyorlar.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  2018 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Fırsatları, En Düşük Faizli 10.000 TL Kredi

Taşıt ve ihtiyaç kredisi arasındaki farklar bunlar olsa da bir fark daha bulunuyor. İhtiyaç kredisi tüm dünyada yaşanan maddi nakit ihtiyacı gidermek amacıyla verilen krediler olduğu biliniyor. Kredi çekecek olan vatandaşların her iki kredi türünü de kendilerine göre değerlendirmesi gerektiği, buna uygun kendilerince karar vermeleri gerekiyor.


İlgili yazılar