İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekilebilir?

ihtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekilebilir sorusuna bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Çekilebilecek azami kredi tutarı, kişinin geliri, kredi geçmişi ve bankaların uygulamalarına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Dolayısıyla, herkes için doğru olacak net bir tutar söylemek zor. ihtiyaç kredisi ne kadar çekilebilir bunun sorusunu net olarak bankalar verebilir ancak bu yazımızla piyasada yaşanan gerçek uygulamaları size aktararak konu hakkında genel bir fikir edinmenizi hedefliyoruz.

İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekilebilir?

ihtiyaç kredisi ne kadar çekilebilir sorusuna cevap verirken Türkiye’deki çoğu banka nakit ihtiyaç kredileri için üst sınırı 50 bin TL seviyesinde belirlemiş durumda olduğu gerçeğini de atlamamak gerekir. Birkaç istisna banka ise kişinin geliri yeterliyse üst sınırı 100 bin TL’ye kadar arttırabiliyor. Tabi sahip olduğunuz bir mülkü teminat olarak gösterip ipotekli ihtiyaç kredisi için başvuru yaparsanız çok daha yüksek limitlerle kredi kullanma şansınız olabilir.

Şunu da belirtmek gerekir ki Türkiye Bankalar Birliğinin 2019 yılı ilk çeyrek raporuna göre, ülkemizde kullanılan nakit ihtiyaç kredisi ortalama tutarı yaklaşık 11.600 TL’dir.

İhtiyaç kredisi ne kadar çekilebilir sorusuna cevap verirken şunları da söylemekte fayda vardır. Kanunen 18 yaşını doldurmuş gerçek kişilerin en fazla 48 ay vade ile kullanabildikleri kredi türüdür. Tüm kredilerde olduğu gibi bu üründe de kredi notunun yeterli olması ve yakın zamanda bankalarda herhangi bir takip durumu yaşanmamış olması gerekiyor. Kredi notunun kredi kullanmak için yeterli olup olmadığına ise bankaların kredi tahsis birimleri karar veriyor.

İhtiyaç Kredisi Limiti Ne Kadar?

Öte yandan, kredi kullanmak için kanunen aranan şart 18 yaşını doldurmak olsa dahi bankaların çoğunluğunda en alt kredi kullanma yaşı 20 olarak kabul ediliyor. Bankaların çoğunluğunda 20 yaş sınırının olmasının nedenleri arasında, askerliğin yapılmasının beklenmesi, SGK geçmişinin yeterli seviyeye gelmemesi, kredi geçmişinin yeteri kadar oluşmaması gibi nedenler yatıyor.

Kampanyalara göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama maaşın 10-12 katı arası kredi almak mümkün. Öte yandan, çoğu banka için aylık tüm kredi ödemelerinin aylık gelirin %50’sini (yani yarısını) geçmemesi şartı bulunuyor. Birkaç istisna banka bu oranda %70 civarına çıkabiliyor ama kredibilite ve gelir seviyesine göre %50 oranlarına çıkmayan bankalar da mevcut.

Daha net anlaşılması için örnek vermek gerekirse, aylık geliri 3.000 TL olan bir kişinin gelirinin %50’si, (3.000 TL/2) 1.500 TL yapmaktadır. Yani yürürlükte olan genel uygulamaya göre bu kişiye verilecek kredi tutarı, kredi ödemelerinin aylık 1.500 TL’yi geçemeyeceği şekilde olmalıdır. Mevcut faizler ve azami vade olan 48 ay dikkate alınırsa bankalar bu kişiye toplam en fazla 50.000 TL’lik kredi vereceklerdir.