KrediGO

İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

İhtiyaç ve taşıt kredileri günümüzün en fazla tercih edilen 3 kredisinden 2 tanesidir. İhtiyaç kredisi çekmeyen hane Türkiye’de sayılı iken taşıt kredisi çeken kişi sayısında da malum araba fiyatlarından dolayı çok fazla talep bulunmaktadır. Bu talebe her zaman yetişen bankalar yüksek faiz oranları, yüksek geri ödemeler eşliğinde müşterilerine kredi sunarken kendilerini de olası vakalara ve kötü duruma karşı her zaman hazırlıklı tutmaktadırlar. Peki ihtiyaç ve taşıt kredisi çeken kişi ölürse ne olur?

Kredi ödemesinin her ay düzenli olarak yapılması gerektiği gibi kişinin olası ölüm durumu göz önüne alınarak banka tarafından kişiye sorularak bazen ise direkt sorulmayarak hayat sigortası adı altında poliçe bedeli kesilmektedir. Bu bedel ile birlikte kişi hem kendisini, hem bankayı, hem kendisinden sonraki yakınlarını garanti altına aldığı gibi kendisinden kalacak olan olası borçları da engellemektedir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Çekmek İstiyorum Ama Vermiyorlar

İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

İhtiyaç kredisi çeken kişi ölürse ne olur? Sorusunun yanıtı sizin yakınınıza bağlı bir durumdur. Eğer yakınınız kredi çekerken hayat sigortası yaptırdıysa otomatik olarak ihtiyaç kredisi borcu silinecek ve yakınınız tarafından bankaya bugüne kadar ödenmiş ihtiyaç kredisi toplu olarak mirasçılarına yasal olarak eşit miktarda pay edilecektir.

Kişinin 48 aylık 48.000 TL borcu olması durumunda 24. ayda ölmesi söz konusu olursa 24 bin TL mirasçılarına geri ödenecek ve diğer kredi borcu da otomatik olarak silinecektir. Ancak bunun olması için kişinin kredi çekerken hayat sigortası yaptırmış olması gerekliliğidir.

Taşıt Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

Taşıt kredisinde de durum aynı şekilde ancak biraz daha değişik olarak işlemektedir. Mevcut taşıt kredisi çeken kişi hayat sigortası garantisi altındaysa aldığı taşıt mirasçılarına yasal olarak verilecek ve bugüne kadar ödemiş olduğu para yine taşıt ile birlikte mirasçılarına yasal olarak geri ödenecektir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  35.000 TL Kefilsiz ihtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Geri kalan borç ise banka tarafından yine aynı şekilde otomatik olarak silinecek olup, genellikle birçok bankanın ihtiyaç ve taşıt kredilerinde otomatik olarak müşterilerine hayat sigortası yaptırdıkları bilinmektedir. Hayat sigortası hem sizin, hem yakınlarınızın hayatını kurtarır.

İlginizi Çekebilir