İkinci Kredi Nasıl Alınır? | Bankadan İkinci Kredi Almak

İkinci kredi nasıl alınır, daha önce kredi çekmiş kişi yeniden kredi çekebilir mi, konut kredisi kullanan kredi çekebilir mi, taşı kredisi kullanan bir kişi ikinci krediyi nasıl alır gibi  soruların genel cevaplarına bu yazımızda değineceğiz. Konut kredisi yada taşıt kredisi kullanan kişilerin yeniden kredi kullanmak istemeleri durumunda bankaya ikinci kredi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Peki, konut kredisi veya taşıt kullanan ihtiyaç kredisi kullanabilir mi, ikinci kredi nasıl alınır?

İkinci Kredi Nasıl Alınır?

Bankaların kredi başvuru süreçlerinde değerlendirmeye aldıkları kriter kişinin daha önce kullanmış olduğu kredi sayısı değil, maaş ortalaması ve kredi notu seviyelerinin yeterli olup olmadığıdır. Yani konut kredisi kullanan kişi maaşının yeterli olması durumunda ihtiyaç kredisi kullanma hakkına da sahiptir.

İkinci kredinin çekilmesi prosedüründe hiçbir farklılık yoktur. Sadece kredi başvuru formu doldurmadan hemen önce maaşa göre kredi hesaplaması yapılması gerekir. Bu sayede onay alabileceğiniz kredi tutarını önceden belirleyerek kesin kredi onayı alacağınız bir kredi başvuru formu doldurabilirsiniz. Genelde bankalar müşterilerinin maaş toplamının yarısın aşmayacak şekilde kredi başvurularını onaylamaktadır.

Örneğin aylık belgelenebilir geliri 2 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan kredi limiti kullanabilir. Bu kişinin aylık konut kredisi taksitleri 750 lira ise aynı kişi sadece aylık ödemesi en fazla 250 lira olacak şekilde kredi başvurusunda bulunursa kredi onayı alabilir. Aksi durumlarda kredi reddi kararı ile karşı karşıya kalınır ki bu da kredi sicili için olumsuz bir kayıt oluşturacağı için bir sonraki kredi başvurusunda onay alınmasını daha da zorlaştıracaktır.

Bilindiği üzere konut kredisi kullanan kişilerin belirli bir oranda peşinat ödemesi gerekmektedir. Yeteri kadar nakit birikimi olmayan kişiler ise bu sorunu genelde ihtiyaç kredisi kullanmakta bulmaktadır. Ancak yasal olarak bu tutarın ihtiyaç kredisi ile karşılanmasına izin verilmez. Ancak arada birkaç gün bırakılarak bu kredinin kullanımı mümkündür. Yani kişi önce dilerse ihtiyaç kredisi kullanıp, aradan birkaç gün geçtikten sonra konut kredisi başvurusunda bulunabilir.

Yukarıda da cevapladığımız üzere ne kadar kredi kullanacağınız, kaç kere kredi kullanabileceğiniz aylık gelirinize göre belirlenir.