İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Günümüzde tüketiciler acil nakit ihtiyaçları için genellikle bankalardan kredi çekmeyi düşünmekteler. Bankalar tüketicilerin kredi puanlarını artık kredi notu adı altında hesaplanan bir puanlamaya göre değerlendirdikleri için birçok tüketici düşük kredi notu olması durumunda nasıl kredi çekebileceğini bilmemekte. Burada bahsedeceğimiz yöntem ile düşük kredi notuna sahip tüketiciler ve kredi limitleri yetersiz olan tüketiciler ev, arsa, araç veya eşya gibi değerli mallarını bankalara ipotek olarak vererek ihtiyaçları olan krediyi bankaların uygun görmesi durumunda kullanabilmekteler.

Kimler ipotekli ihtiyaç kredisinden yararlanabilir ? 

İpotekli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketiciler öncelikle bankalar tarafından değerlendirilen düzenli ödeme kriterine uymak zorundadırlar. İpotek ile ihtiyaç kredisi alacak tüketiciler ihtiyaçları karşılığında bir varlıklarını ipotek vermeleri gerekmektedir. Nakit ihtiyaçları doğrultusunda bankalara ibraz ettikleri varlıklarının değeri ihtiyaçlarını karşılamalırıdır ve bu değerlemeyi bankalar kendi bünyelerinde gerçekleştirmektedirler.

Borcumun karşılığı olan ipotek ne zaman sona erer?

Tüketici olarak acil nakit ihtiyacınız karşılığında verdiğiniz varlığınızın ipotek işlemi borcunuzu bitirdikten sonra bankadan alacağınız feyk kağıdı ile ipoteğin kaldırılması ile biter. Özellikle bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta kredi borcunuzun ödemelerini eksiksiz ve aksatmadan yapmanız gerekmektedir.